Zázrak jménem křen

Křen. Nevábně vyhlížející kořen se skvěle hodí nejen do kuchyně, ale má blahodárné účinky na naše zdraví. Posiluje organismus a to nejen ve spojení s ovarovým masem a pečenou šunkou. Křen je totiž přirozený životabudič, obsahuje velké množství vitamínu C, léčí infekce, je na chřipku či angínu, používá se proti kašli i na bolesti hlavy. Křen však není jen laciný lék na nemoci, ale i skvělý pomocník v kosmetické branži. Křen je dobrý proti lupům i akné. Právě akné léčila křenem známá rakouská bylinkářka Maria Treben.

Křenem proti infekcím

Křen umí pěkně protáhnout dutiny, kdo by to neznal. A právě tím je křen pověstný. Pro své antibiotické a antiseptické účinky se mu přezdívá „český ženšen“. Působí hlavně na záněty dýchacích a močových cest, ledvin a pomáhá od kašle a zahlenění. Napomáhá látkové výměně a je skvělý pomocník na střevní mikroflóru. Užívá se syrový, případně smíchaný s medem či jablky. Při nachlazení nebo chřipce zkuste křen inhalovat. Jednoduše smíchejte 2 lžíce nastrouhané křenu s 2 lžícemi nastrouhaného jablka, přelijte 0,5 l vroucí vody a po odstátí inhalujte. Účinek se dostaví okamžitě, bude se vám dýchat snadněji. Při nachlazení a kašli je vhodný křenový sirup. Nastrouhejte křen a přidejte stejné množství cibule a dvojnásobek medu, nechte louhovat přes noc. Následně stačí přecedit přes tenkou gázu a užívat 3krát denně 1 lžičku alespoň 7 dní.

Křenem k věčnému mládí

Křen je díky svým účinkům vhodný pro rekonvalescenci. A nejen pro ni, blahodárný kořen umí celkově posílit organismus a vy se tak budete cítit lépe a svěží. Vyzkoušejte proto „elixír mládí“, který se získává louhováním kořene v lihu. Tinkturu získáte louhováním 2 lžic nastrouhaného křenu v 3 dl lihu (60%) po dobu 14 dní. 2krát denně protřepejte, poté přeceďte do tmavé sklenice a užívejte po dobu 6 týdnů 3krát denně 10 kapek a nebudete se stačit divit, co to s vámi udělá.

Křenem ke kráse

Za málo peněz hodně muziky, dalo by se říci. Křen se totiž výborně hodí i do kosmetiky. Zmiňovaná Maria Treben doporučovala na akné křenový ocet. Nastrouhaný křen vložíme do sklenice, zalijeme vinným octem a necháme louhovat při pokojové teplotě. Po několika dnech můžeme začít potírat ideálně ráno a večer zvlhčenou pokožku takto vytvořeným octem. Po 10 minutách je nutné ocet umýt nejprve horkou a následně studenou vodou. Křen ví, jak se zbavit i lupů. Použijeme dříve vyrobenou tinkturu a vytvoříme tonikum. Použijeme 1 polévkovou lžíci tinktury na 2 dl destilované vody a vmasírujeme do vlasové pokožky. Opakujeme denně po dobu alespoň 1 měsíce. A pro ty, co trápí parodontóza, má křen také řešení. Stačí ho pravidelně chroupat.