A zase ty diety!

Na světě existuje celá řada diet, ty jsou určeny například ke ztrátě hmotnosti nebo naopak, k získání několika kilogramů navíc, někdo zase potřebuje snížit hladinu cholesterolu. Každé osobě svědčí jiná dieta. A my vám představíme pět oblíbených diet.

Co to vůbec dieta je?

Na dietách si dnes „ujíždí“ téměř všichni, ale najdou se i jedinci, kteří stále neví, co se pod tímto slovem konkrétně rozumí. Dietu můžeme charakterizovat jako daný plán stravování a nápojů, kdy je přesně naplánovaný druh jídla a jeho množství tak, aby se dosáhlo například úbytku hmotnosti nebo k dodržování určitého životního stylu.

1. Veganská dieta

Veganství je spíše způsobem života a jeho filozofií než kladen důraz na stravu. Vegani nejedí nic, co je živočišné, včetně vajec, mléčných výrobků a medu. Vegani jsou zastáncem toho, že moderní zemědělské metody jsou pro naše prostředí špatné. Pokud by se podle nich všichni zřekli všech živočišných výrobků, zvířata by trpěla méně a lidé by se cítili lépe jak fyzicky, tak duševně.

2. Atkinsova dieta

Atkinsova dieta, nebo tzv. Atkinsův nutriční přístup se zaměřuje na regulaci hladiny inzulínu v těle přes úbytek sacharidů stravy. Člověk při této dietě smí jíst všechny potraviny kromě těch, které obsahují sacharidy. Dieta je velmi přísná, avšak pomocí ní člověk dokáže ztratit až 7 kilogramů za měsíc.

3. Ketogenní dieta

Věděli jste, že ketogenní dieta byla používána po mnoha desetiletí k léčbě epilepsie?Jejím cílem je snížení příjmu sacharidů a zvýšení příjmu zdravých tuků. Zní to v rozporu se zdravým rozumem, ale díky ní tělo spaluje tuk jako „palivo“ více než sacharidy. Tuková ložiska se rozkládají a vytváří se z nich látky zvané ketony za pomocí procesu „ketóza“. Potraviny, které zdravé tuky obsahují jsou například avokádo, kokosové ořechy, semena, ryby a olivový olej. Avšak tato dieta má i svá rizika, čímž může být ketoacidóza u lidí s diabetem typu 1.

4. Raw dieta

Raw dieta neboli syrová strava zahrnuje konzumaci potravin a nápojů, které nejsou tepelně zpracovány, jsou zcela rostlinné a organické. Vyznavači této stravy se domnívají, že alespoň tři čtvrtiny příjmu potravy člověka by měly sestávat z tepelně neupraveného jídla. Jedná se zejména o vegetariánskou stravu a hlavními potravinami jsou zelenina, ovoce, semínka, mořské řasy, ořechy, kokosové mléko, obiloviny, luštěniny.

5. Detoxikační diety

Teorií detoxikačních diet je to, že naše těla jsou neustále vystavována toxinům v podobě pesticidů, různých přidaných potravinářských látek nebo látek s vysokým obsahem tuku a alkoholu. Detoxikace je určena k tomu, aby tyto toxiny z těla vyloučila. Hlavními potravinovými skupinami je organické ovoce, zelenina, džusy, bylinné čaje, rýže a spousta vody.