Zázrak jménem česnek

Obyčejný česnek. Co je na něm zázračného? Věřte, že všechno. Ve vaší spíži se totiž skrývá poklad, který vás zbaví nejednoho neduhu.  Za pár korun a bez drahé reklamy je vitamínovou bombou, podporuje imunitu, léčí nemoci, hojí rány, a dokonce zjemňuje pleť. Na chřipku, kašel, virové a plísňové infekce, bolest uší, zubů, ale i na akné nebo bradavice, čistí cévy, působí proti kornatění tepen, snižuje hladinu cholesterolu a ve výčtu zázraků bychom mohli pokračovat. Česnek totiž dokáže opravdové divy a bez drahého marketingu.

Kvalitní česnek je základ

Základem pro použití česneku v léčitelství a kosmetice je jeho kvalita a čerstvost. Vybírejte kvalitní česnek od prověřených pěstitelů, případně si vypěstujte svůj vlastní. Ušetříte, a ještě budete mít jistotu, že je opravdu český. Zásadní je i jeho uskladnění. Musí být dostatečně uschlý, vyhovuje mu pokojová teplota a samozřejmě sucho. Rozhodně tedy nepatří do chladničky, kde je vyšší vlhkost vzduchu a mohl by zplesnivět.

Syrový česnek je nejlepší

Jeden stroužek česneku denně a nemoci se vám obloukem vyhnou. Asi i kolegové a známí, ale v syrovém stavu je česnek nejúčinnější. A zápach způsobený silicemi se dá jednoduše odstranit snědením jablka nebo žvýkáním máty či kávových zrn. V případě, že vám však syrový česnek způsobuje pálení žáhy nebo zažívací potíže, vyzkoušejte česnekový sirup z mléka (známý též jako česnekové mléko), který je vhodný také proti kašli nebo v případě nachlazení, česnek naložený v medu nebo česnekový čaj.

Sirup starých Tibeťanů

Zmiňovaný česnekový sirup z mléka znali už staří Tibeťané a v různých obměnách je znám po celém světě. Stačí dát vařit 4 až 8 stroužků česneku (podle jeho velikosti a čerstvosti) do měkka v litru plnotučného mléka, následně dosladit medem a užívat po doušcích nebo lžičkách každou hodinu.

Na krásnou pleť i proti bradavicím

Trápí vás akné, opary nebo bradavice? Pár plátků česneku a je po problému. Pupínky akné stačí potřít vymačkanou šťávou z česneku, nechat působit 20 minut a nebudete věřit svým očím. Ideálně doplňte jednou týdně aplikací česnekové pleťové masky, kterou získáte smícháním 2 stroužků česneku, papáji, lžíce medu a lžíce jogurtu, a nechte působit na obličeji 30 minut. Na opary nebo bradavice naopak přiložte na několik hodin celé oloupané stroužky, většinou opakovaně, abyste dosáhli kýženého výsledku.