Zatímco loňský rok byl na úrodu vlašských ořechů více než bídný, letos se ořešáky prohýbají pod tíhou stovek plodů. Do buchet, do jogurtu, na vánoční cukroví, na ovocné knedlíky i dětskou krupici – vlašské ořechy jsou zkrátka dar, který si naše chuťové pohárky i tělo umí náležitě užít. Jak je však správně uskladnit tak, aby vydržely svěží co nejdéle?
Začněte správným sběrem
Také vás láká vzít do ruky klacek a předběhnout ve sbírání ostatní? Věřte, že nejdéle vydrží vlašské ořechy ty, které spadly samy na zem. Je to známka toho, že už jsou skutečně správně zralé. Při sběru nezapomeňte na ruce navléct rukavice, slupka ořechů totiž velmi výrazně barví a není ji zrovna snadné vyprat, ani umýt. V nejhorším případě vás však ze zahnědlých rukou vysvobodí kyselina citrónová nebo jablečná šťáva.
Sběr spadlých ořechů provádějte pravidelně každý den. Pokud je totiž necháte na zemi ležet více dní, hrozí jejich napadení plísní. Pro jejich přirozené vyschnutí je nejlepší využít kartónových nebo nejlépe plastových zeleninových bedýnek. Ořechy v nich uložte v tenké vrstvě a pravidelně je „prohrábněte“. Proces přirozeného schnutí trvá zhruba měsíc – bedýnku tak uložte na dobře větraném a suchém místě se stálou teplotou. Ideální je vhodný sklep, ale i půda.
Vyloupané versus neloupané
Možná si řeknete, že je to jedno. I když vyloupané ořechy zabírají mnohem méně místa, jsou velmi náchylné k žluknutí a tedy brzké zkáze. Žluklý ořech mění nejen svou chuť, ale ztrácí také vitamíny a prospěšné látky. Oproti tomu ořech konzumovaný či využitý v kuchyni těsně před vyloupnutím je nejen šťavnatý a sladký, ale také plný chuti a vitamínů. Pokud i přesto máte rádi nějakou tu vyloupanou zásobičku vlašských ořechů, ideální je je uskladnit do dobře uzavíratelné sklenice a spotřebovat je do několika týdnů. Uložit je můžete i do lednice.
Mražení nebo naložení do soli?
Určitě jste už slyšeli, že vlašské ořechy můžete s úspěchem i zamrazit. Ořechy stačí vyloupat a nabalíčkovat do sáčků, dobře uzavřít a vložit do mrazáku. Výjimkou není ani zavaření vyloupaných ořechů. Vyloupané ořechy vložte do sklenice, zatřeste s nimi, udusejte rukou a zavřete víčkem. Zavařujte zhruba patnáct minut při osmdesáti stupních. Již naše babičky znaly velmi oblíbenou a osvědčenou metodu ukládaní vlašských ořechů do obyčejné kuchyňské soli.
Vyloupané ořechy smíchejte se solí a suchými pilinami. Sklenici uložte na tmavé a chladné místo. A lahodných ořechů si užívejte klidně až do jara.