Jak pěstovat jahody

Jahoda je bezesporu královnou mezi ovocem. Bylo by škoda proto jahodníkům nevyhradit místo na zahradě nebo na balkoně, a těšit se tak z chutných plodů plných vitamínů.

Kdy jahody vysazovat

Pokud nestihneme jarní výsadbu, vysazujeme jahody ideálně v srpnu nebo v září. Nejlepší je zakoupit sazenice s dobře vyvinutým kořenovým balem a dopřát jim dostatek vody. Podle toho, jakou sklizeň očekáváme volíme jednoplodící nebo stáleplodící odrůdy.

Jak vybrat vhodné místo

Jahodám bude vyhovovat teplé místo. Vyhněme se proto jejich výsadbě na severně orientované svahy. Dobře porostou v hlinitopísčité půdě s dostatkem humusu. V příliš písčité půdě jim ale hrozí vyschnutí. Půda by měla být neutrální až slabě kyselá. Nedoporučuje se vysazovat jahodníky na stále stejné místo. Nejlepší je jahodníky vysadit na pozemek, na kterém se v minulých letech pěstovaly brambory nebo zelenina.

Pokud jsme však omezeni prostorem, který máme k dispozici, musí se záhonek řádně připravit. Staré sazenice se musí vykopat i s kořeny, místo je nutné důkladně zrýt a vhodné je přidat hnojivo a fungicidní prostředek. Půda mi správně měla být přihnojená předem, minimálně měsíc před plánovanou výsadbou. Hnojení po výsadbě nebo dokonce v průběhu plození není vhodné. Jahodám také prospívá zelené hnojení, které vysadíme předem a zaryjeme jej do záhonu.

Výsadba do půdy překryté fólií

Aby se udržela potřebná vlhkost a teplota půdy, doporučuje se prostor mezi sazenicemi překrýt textilií nebo fólií. Textilií překryjeme vybraný pozemek a vystříháme do něj kříže asi 10×10 centimetrů. Do otvorů potom jahodníky vysazujeme. Podobnou službu jako zahradní geotextilii nebo fólie prokáže i sláma, kterou volné plochy mezi sazenicemi zamulčujeme. Mulčování i textilie také zabrání tomu, aby položené plody uhnívaly.

Výsadba jahodníků do volného záhonu

Při výsadbě do nepokryté půdy je potřeba pozemek rozdělit na řádky asi 70 cm široké. Podle velikosti odrůdy se volí spon. 40 centimetrů by mělo být dostačující i pro ty největší odrůdy. Rostliny sázíme do hlíny pomocí rýče nebo lopatky. Čím hlouběji, tím lépe, kořenový bal by neměl být nad zemí vidět. Srdíčko sazenice však v hlíně nesmíme utopit. Po výsadbě zeminu kolem sazenic upěchujeme a jahodníky zalijeme.

Péče o jahodníky

Výsadbou péče o jahodníky nekončí. V období vysokých teplot je nutné jahodníky zastínit, ale je slunce nepopálilo. Jahodníky také v tomto období potřebují více vody. Ideální je bohatá a při tom méně častá zálivka. Ostříháváme staré seschlé listy a na jaře jahodníky hnojíme dusíkatým hnojivem. Hnojivo lijeme dle návodu výrobce do půdy, kterou jsme předem provlhčili. Při dozrávání jahod plody sklízíme průběžně. Ideálně každý den, aby plody položené na půdě nezahnívaly.

Jak si vybrat vhodné sazenice

V zahradnictví nám určitě s ohledem na podmínky, ve kterých budeme jahody pěstovat, ochotně poradí. Některé kultivary jsou vhodné k pěstování v záhonu, jiné můžeme s úspěchem pěstovat na balkóně. Jiné odrůdy budou prospívat v teplých nížinách, další se hodí pro pěstování v podhůří. Zvolená odrůda by měla být odolná vůči padlí a také vůči hnilobě kořenů, která jahodníky často sužuje. Z nově zakoupených sazenic odstřihneme všechny květy, aby jahodníky neztrácely sílu k plození.