Jak pěstovat vřes v květináči

Vřes. Krásná fialovo-růžová rostlina, která kvete na podzim. Můžete ji pěstovat jak na zahradě, tak na balkóně v květináči. Co potřebujete vědět, aby se rostlince dařilo? Tady je pár zahrádkářských tipů.

Jakou půdu potřebuje

Vřes roste v přírodě na místech, kde je kyselá a dobře propustná půda. Takové prostředí musíte tedy rostlině vytvořit i v květináči. Dnes již v zahradnictvích seženete přímo substrát namíchaný pro rostliny, které vyžadují kyselou půdu. Nebo jej můžete vytvořit sami. Hlínu smíchejte s pískem, popřípadě přímo s rašelinou. V každém případě nezapomeňte půdu hnojit. Nejlépe přírodními hnojivy. Osvědčená je chlévská mrva, tu ale asi těžko seženete.

Pěstování v květináči

Jakou půdu vřes potřebuje, už víte, důležité je také zajistit na dně květináče speciální drenáž, aby z něj dobře odtékala voda a zemina nezačala hnít. Tato rostlina má ráda světlo, postavte tedy květináč na místo, kam pravidelně svítí slunce. Se zaléváním buďte opatrní. Přece jen vřes preferuje sušší půdu. Jednou do roka rostlinu zastřihněte, ať může zregenerovat. Květináč můžete na zimu přesunout do zimní zahrady nebo do bytu, aby vřes nezmrzl. Pokud jej necháte venku, zakryjte ho folií, která ho bude chránit před mrazem. Nezapomeňte ho chodit ven zalévat. Opět platí, že stačí jen střídmě.

K čemu se vřes užívá

Vřes si většina lidí pěstuje jako dekorativní rostlinu na balkoně či na zahradě. Jeho květenství můžete ostříhat a nasušit je. Nasušený vřes se hodí do vázaných kytic, jako ozdoba bytu, ale můžete jej využít i na čaj. To ovšem platí jen v případě, že jste jej nestříkali chemickými hnojivy. Jaké jsou účinky vřesu na lidské zdraví? Pomáhá při zánětech močových cest, protože působí jako diuretikum a snižuje horečku. Ulevuje také od bolestí kloubů a zklidňuje mysl. Odvar z vřesu byste neměli pít déle než tři měsíce. Pozor musí dávat osoby s vysokým tlakem, protože látky obsažené ve vřesu můžou krevní tlak lehce zvýšit. Další nežádoucí účinky vřesu nejsou známy.