Jak jíst zdravě

Zdravá výživa by měla být zájmem každého z nás. Vede totiž nejen ke zlepšení fyzického stavu, ale také k psychické pohodě a celkově dobře fungujícímu organismu. Zdravé stravování navíc nemusí vždy znamenat jen málo chutná a drahá jídla. Jeho pilíře jsou vystaveny na poměrně jednoduchých pravidlech, která může dodržovat v dnešní době již téměř každý.

Kalorická hodnota

O kalorie se zajímá snad každý člověk, který přemýšlí o redukční dietě nebo i o přibírání hmotnosti. Kalorická hodnota potravin vyjadřuje velmi zjednodušeně řečeno množství energie, které s jejím požitím získáváme. Pokud přijatá energie převýší celkové množství energie vydané. Tělo nespotřebovanou energii přemění v zásoby v podobě tuku, díky čemuž přibíráme. To samozřejmě není příliš estetické, ale především to pro nás může mít negativní zdravotní následky.

Makro a mikroživiny

Základními makroživinami jsou bílkoviny, tuky a sacharidy. Jejich dostatečný příjem je životně důležitý pro naše tělo, protože každá z nich má svoji nepostradatelnou roli. Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem pro tvorbu svalových vláken, podílejí se na tvorbě hormonů, enzymů a podporují imunitu. Tuky mají také vliv na hormonální rovnováhu a dodávají tělu nezbytné esenciální mastné kyseliny. Mají vysokou energetickou hodnotu, takže mohou pro naše tělo fungovat jako palivo. Sacharidy stejně jako tuky dodávají tělu energii a plní i spoustu dalších důležitých funkcí.

Do mikroživin řadíme zase vitamíny a minerály. Společně s nimi se hovoří ještě o stopových prvcích. Role těchto živin je pro tělo stejně nepostradatelná jako je tomu v případě makroživin a jejich nedostatečný příjem může mít neblahé následky.

Jak často jíst?

Názory na počty jídel denně se mezi odborníky často výrazně liší. Pravděpodobně neexistuje jedno jediné správné řešení, ale obecně platí, že extrémy nebývají příliš dobrou volbou. Ačkoliv jsem přesvědčen, že není likvidační konzumovat například nižší počet živinově velmi bohatých jídel nebo naopak rozložit denní příjem do většího počtu porcí, zlatý střed bude nejlepší volbou. Jezte, když máte hlad, ale dodržujte vhodný denní počet kalorií a makroživin.

Nezapomínejte na pitný režim

Dostatečný pitný režim je základem úspěchu. V tomto ohledu se navíc nejedná pouze o intenzitu, ale také o skladbu pitného režimu. Zapomeňte na slazené nápoje. Jejich kalorická hodnota bývá velmi vysoká a jednoduché cukry obecně pro vaše tělo ve velkém množství příliš dobré nebudou.

Najděte potřebný balanc

Jíst zdravě vyžaduje jistou dávku úsilí a přizpůsobení, ale je jen na vás, jakou cestou se vydáte. Vždy je možné jídelníček nastavit tak, aby neodporoval zásadám zdravého stravování, ale zároveň pro vás nebylo každé jídlo utrpením. Myslete na to, aby vaše dieta byla trvale udržitelná!