Jak dřepovat

Dřep bývá často nazýván králem cviků. Díky komplexnosti při jeho provedení zapojujete opravdu velké množství svalových partií vašeho těla. Jeho benefit spočívá také v možnosti zvedání opravdu vysoké váhy, která má vliv na vaši hormonální odezvu. Je však naprosto nezbytné tento cvik provádět správně technicky. V opačném případě z něj nebudete získávat, ale bude naopak ohrožovat vaše zdraví.

Strečink předchází každému tréninku

Ještě před tím, než se vůbec dostanete k čince, nesmíte opomenout dostatečné protažení všech zapojených partií. Prim by měly hrát samozřejmě nohy, ale nezapomeňte ani na ostatní svalové oblasti.

Uchopení činky

Šířka úchopu u dřepu je individuální. Každému vyhovuje trochu jiné držení. Vždy by však vaše lokty měly směřovat směrem k zemi. Rozdíly je možné spatřovat také v umístění činky na zádech. Pokud ji pokládáte na horní část zad, využíváte metodu high bar, pokud ji naopak máte upevněnou trochu níže, nazývá se pozice low bar. Obě varianty jsou správné, opět záleží na vašich preferencích.

Šířka postoje

I zde platí pravidlo možné variability. Dle rozložení síly ve vašich svalových partiích díky genetickému obdaření, bude každému vyhovovat něco jiného. Pro začátečníky je však obecně nejvhodnější volit postoj lehce přes šířku kyčlí.

Zpevnění břicha

Protože jak již bylo zmíněno, dřep je komplexním cvikem, je velmi důležité zpevnit při něm střed těla, na který je kladen vysoký nápor. Samotnému dřepu tedy předchází ještě hluboký nádech do břicha.

Provedení dřepu

A nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Samotný pohyb probíhá tak, že při zafixované poloze kolen dosedáte zadní částí těla dolů. Čím hlouběji se dostanete, tím lépe, ale nezapomeňte držet po celou dobu pohybu rovná záda.

V dolní části dřepu totiž dochází k tendencím jejich kulatění, což samozřejmě není žádoucí. Dřepujte tedy tak hluboko, kam to jen jde s rovnými zády. Důležitá je také fixace chodidel na zemi. Kotníky by se vám neměly bortit směrem dovnitř a paty musí po celou dobu zůstat pevně na zemi.

Po dosažení dostatečné hloubky pak stále ve zpevněné pozici proveďte pohyb nahoru zpět do stojné pozice, vydechněte a odložte činku do stojanu nebo proveďte další opakování.

Potenciál, který v sobě dřep jako cvik ukrývá je téměř nekonečný, různé variace a styly zatížení vám umožní získat z něj maximum. Správná technika je však naprostý základ, takže zvedání velkých vah musí předcházet intenzivní trénink, pokud si nejste správností provedení zcela jistí, obraťte se na profesionálního trenéra.