Spánek je důležitý pro psychické i fyzické zdraví. Trvat by měl přibližně osm hodin, délka je ale velice individuální. Mnohem důležitější je kvalita. Trvá vám dlouho, než usnete, budíte se v noci, cítíte se ráno nevyspalí? Vyzkoušejte některé z osvědčených rad a zajistěte si kvalitnější spánek (a s ním i produktivnější dny).
1. Bylinné čaje
Pijte večer bylinné čaje, které uklidňují a uvolňují organismus. Usíná se po nich mnohem lépe. Nejlepší je meduňka nebo heřmánek. Prodejny zaměřené na čaje nebo zdravou výživu prodávají též směsi určené právě ke kvalitnějšímu spánku. Vždy sáhněte raději po sypaných čajích, jejichž účinky jsou silnější.
2. Podsvícení displeje
Možná jste už slyšeli o tom, že klasické podsvícení notebooků, mobilů a tabletů působí proti spánku. Jedná se o modré světlo, které narušuje produkci melatoninu, hormonu důležitého pro usínání. Řešení? Červené světlo. Řada mobilů i notebooků je tímto způsobem podsvícení vybavena. Přepnutí se dá nastavit na určitou hodinu. Že to vaše přístroje ještě nemají? Nainstalujte si speciální aplikace.
3. Nedívejte se na zprávy
Je fajn, že chcete být v obraze a vědět, co se děje, televizní noviny však negativní případy mnohdy zveličují. Často připomínají i tragédie, které se staly dříve. Člověk pak musí mít hodně silnou psychiku, aby to unesl bez jakékoli újmy. Pokud vás negativní zprávy nadměrně znepokojují a myslíte na ně i v posteli, přestaňte večer zprávy sledovat. Události si raději přečtěte během dopoledne či odpoledne na internetu.
4. Ideální teplota a svěží vzduch
Na spánek je lepší trochu nižší teplota, než ve které běžně trávíte čas. Ztlumte na noc topení, a hlavně nezapomeňte před spánkem vyvětrat. (Pozor na období smogu, v takových dnech větrejte už kolem čtvrté nebo páté hodiny odpolední).
5. Tma
Pro spánek je důležitá úplná tma. Jestli máte před domem intenzivní pouliční osvětlení, obyčejné žaluzie nejspíš nestačí. Vybavte se závěsy nebo klapkami na oči.
6. Choďte spát stále ve stejnou dobu
Aby se vám dobře usínalo (i vstávalo), je dobré mít pravidelný režim. Kdo pracuje na směny, má to horší, vy ostatní si ale stanovte čas, kdy budete chodit spát a poctivě ho dodržujte (nejlépe i přes víkend).