5 rad jak se poprat s bolestivou menstruací

Menstruaci, tedy měsíční krvácení, při kterém se tělo zbavuje neoplodněného vajíčka, zažívají dívky poprvé většinou okolo třináctého roku. Menstruace je sice cyklus zcela přirozený, ale mnohdy může dát člověku pořádně do těla. Křeče v podbřišku, nervy v kýblu a žaludek na vodě. Dá se s tím vlastně vůbec něco dělat?

 Čaj z majoránky

Majoránku si asi většina z vás představí spíše jako koření do bramboráků nebo zabijačkové polévky. Proto může být překvapující, že právě odvar z majoránky pomáhá k uvolnění menstruačních křečí. A co víc, tento čaj nechutná vůbec špatně. Dvě lžičky majoránky (ideálně v čajítku) zalijete v pořádném hrnku horkou vodou a necháte vylouhovat. Osladit ho pak můžete medem, nebo hnědým či bílým cukrem. Jako bonus si pak můžete o hrneček nahřívat ruce a přikládat na podbřišek, protože …

Teplo

Suché teplo je v případě bolestivé menstruace dobrým pomocníkem. Už jen přiložení vlastních rukou na bříško může napomoct uvolnění svalstva. Pokud jste majitelkou termoforu nebo elektrické dečky, máte z půlky vyhráno.

Něco na zub

Při menstruaci se rozhodně nedoporučuje jíst potraviny, které nadýmají. Vždyť už tak je v tom bříšku celkem bouřlivo, tak proč to ještě zhoršovat? Vhodnější je ovoce, zelenina, kuřecí maso, ryby a dodržování pravidelného pitného režimu (s vyloučením, nebo omezením alkoholu a kofeinu). Jo a rozhodně pomůže čokoláda! Kakaové boby totiž obsahují hořčík, který přispívá zmírnění křečí a navození psychické pohody.

Cvičení

Pokud jste na tom stejně, jako já, zřejmě se vám při menstruaci do cvičení moc nechce. Nejraději byste leželi na gauči s dramaticky vytrčenou rukou, koukali na seriály a ládovali se čokoládou. Pokud se vám ale podaří se přemluvit alespoň k lehkým protahovacím cvikům (inspirujte se třeba jógou), masáži nebo procházce, jistě nebudete litovat.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud je vaše menstruace tak bolestivá, že výrazně ovlivňuje kvalitu vašeho osobního i pracovního života, je na čase zajít za svým gynekologem. Ten vám poradí, jak se s bolestí vypořádat a hlavně prověří, zda se nejedná o počátek nějakého vážného onemocnění.