Tipy, jak podpořit naše vnitřní zdraví

Lidské zdraví, jedno snad z nejdiskutovanějších témat všech dob, které se týká nás všech. Ačkoli mluvit o zdraví fyzickém a chorobách, které postihují naše tělo, je naprosto běžné, daleko méně bývá diskutováno zdraví naší mysli – často mnohem hůře pozorovatelné. A stejně jako v období studené fronty budujeme imunitu, abychom odolali náporům mikrobů, měli bychom stejnou péči věnovat i naší odolnosti vůči jiným negativním vlivům okolí.

Ve zdravém těle…

… zdravý duch. Ne nadarmo se jedná o léty ověřené rčení, skrývá v sobě nepopiratelnou pravdu. Je však třeba myslet na to, že není pravidlem – tedy i někdo, kdo se zdá navenek zdravý jako rybička může mít zdravotní problémy. Nyní však již odbíhám – nejzaručenějším způsobem k udržení dobrého duševního zdraví je dostatek pohybu. Můžete mít klidně odpor ke všem druhům sportu, přesto je však pohyb jedním z našich nejpřirozenějších životních projevů. Je jedno, jestli je to chůze pomalá či rychlá, běh, plavání… cokoli. Pokud nejste zaseknutí na jednom místě a máte pocit volnosti a toho, že se nějak posouváte, hýbete vpřed, splňují vaše aktivity jejich mimoděčný účel. Pokud máte pocit, že jste svazováni a omezováni, není nic více osvobozujícího než se vzít a jít, je jedno kam a jak dlouho, pohyb z místa na místo sám o sobě stačí.

Využívejte drobností

Každá drobnost se počítá, to jak v případě špatných, tak v případě dobrých věcí. Není nic jednoduššího, než využívat drobné a zdánlivě nepodstatné maličkosti k pomyslnému vyvážení negativních věcí. Káva po cestě domů z práce, poslední sluneční paprsky slabě vás hřející na tváři, milý úsměv paní, se kterou jste se srazili v obchodě. Pokud máte děti, můžete se jimi a jejich fascinací světem inspirovat – obdivujte barvy a tvary padajících listů, které vám šustí pod nohama, užívejte si si stékání kapek po skle nebo náhodná setkání, která vybočují z vaší běžné denní rutiny. Pokud se vám podaří odpoutat vaši pozornost od něčeho, co vás trápí, nebo ve vás vyvolává nepříjemné pocity tím, že se přesměrujete na něco jiného, máte z velké části vyhráno.

Plánujte jak povinnosti, tak i odpočinek

Efektivní plánování je pravděpodobně nedílnou součástí vašeho pracovního života. Je však bezpochyby dobré plánovat i věci příjemnější – abyste se přeci měli na co těšit. Trávit čas s přáteli, pobytem v přírodě, poznáváním, nákupy. Vyhlídka na něco pěkného a příjemného v budoucnu vám rozhodně pomůže udržet si pozitivní přístup a správné pracovní nasazení. Dobré je nejenom plánovat věci krátkodobě, ale přemýšlet třeba i o tom, kam vyrazíte na letní dovolenou, dělat plány. Vždyť už je to skoro za pár měsíců!