Veganská kosmetika – pomozte vlasům i životnímu prostředí

Zelený způsob života neboli „green lifestyle“ se stal světovým fenoménem, kterému propadly miliony lidí včetně hollywoodských celebrit. V moderním světě čím dál více lidí smýšlí zeleně a snaží se o udržitelný způsob života jenž nezatěžuje životní prostředí. Více se zajímáme o složení produktů, čteme podrobné složení a kupujeme jen zboží z kvalitních surovin. To platí i v kosmetice.

V čem se liší veganská kosmetika?

Samozřejmě ve složení. Už řadu let používají výrobci šamponů tzv. silikony. Jedná se v podstatě o jednu ze základních složek běžných kosmetických výrobků. Tyto syntetické látky obsažené v drtivé většině kosmetiky obalí každý vlas a tím zajistí neodolatelný lesk, který vám výrobce slíbí. Co už vám však nepoví je fakt, že silikony jsou jen částečně nebo vůbec rozpustné ve vodě. Část jich zůstane ve vlasech a zbytek se vsákne do půdy, kde už setrvá, jelikož je příroda neumí odbourat. Podle několika studií bude trvat 400 – 500 let než se silikony v přírodě rozpustí. Mimo jiné se i silikony obsahující kosmetika testuje na zvířatech.

Rychlejší růst a vyživené vlasy

Silikony vytvoří na vlasech nepropustný film. Sice je chrání před sluncem či mrazem, zároveň k nim však nepropustí živiny, tudíž veškeré masky, balzámy a séra nemůžou správně účinkovat. Začněte tedy tím, že vyměníte běžný šampon za přírodní. Vybrat si můžete z řady luxusních značek. V drogeriích ovšem najdete celou řadu šamponů bez silikonů za nízké ceny. Zhruba po 6 měsících se tak z vlasů vymyje „silikonová vrstva“. Pokožka bude moct dýchat, kořínky budou lépe přijímat výživu a vlasy nebudou zbytečně zatížené, což jim dodá i chybějící objem. Kromě menšího vypadávání vlasů vám veganská kosmetika popožene i jejich růst. Nezapomeňte, že jestli chcete, aby kosmetika skutečně fungovala, musíte nahradit přírodními verzemi všechny používané produkty.

Jak silikony poznáte?

Ačkoliv poslední dobou i známé značky nabízí své produkty v tzv. „silicone free“ verzi, ne vždycky je to tak úplně pravda. Proto se na chvíli zastavte a před nákupem si pročtěte složení. Ověřené přírodní produkty mají na obalu zelené logo „Vegan“ používané celosvětově. Pokud logo nevidíte, prostudujte si látky vypsané na etiketě. Silikony poznáte podle toho, že jejich název končí na -cone. Nejčastěji používaná je látka dimethicone. Bohužel se jedná o jeden z nejtěžších silikonů, jenž není ve vodě rozpustný a trvá poměrně dlouho ho z vlasů vymýt.