Tip: Kondiční běh osvěží vaši mysl i tělo

Během se rozumí koordinovaný pohyb využívající většinu svalů lidského těla. Je to jednoduchý, přirozený, účinný, ale zároveň nejekonomičtější pohyb dolní končetiny. Běh působí blahodárně nejen na vaše tělo, ale očišťuje také vaši mysl a posiluje vaši sebedůvěru. Je doporučován jako vhodná aktivita při stresových i jiných nepříjemných životních situacích. Běh vaše problémy sice nevyřeší, ale díky aktivnímu sportu a dobré fyzické kondici můžete nepřízni osudu lépe čelit.

Najděte v sobě odhodlání začít, ale nepřepínejte své síly.

Běh je pro každého člověka naprosto přirozenou formou pohybu. Je to snad jediný druh sportu, do kterého není nutné hned od počátku provozování investovat velké finanční obnosy. Pokud patříte k začátečníkům nebo jste se běhu po nějakou dobu aktivně nevěnovali, začněte s tréninkem raději pozvolna. Držte se zásady „méně je někdy více“. Naplánujte si dny, kdy se chcete aktivně běhu věnovat a nejprve volte spíše kratší vzdálenosti. Volte pomalejší a volnější tempo, postupně přidávejte na intenzitě běhu i na délce běžecké trasy. Kondiční běh si vyzkoušejte zpočátku jako nezávaznou aktivitu. Důkladně zvažte, zda vám vyhovuje. Teprve po několika týdnech budete mít v této otázce zcela jasno. Pravidelné běhání se buď stane vaší srdeční záležitostí a vy pocítíte svoji „závislost na běhání“ anebo naopak zjistíte, že vás tato aktivita příliš vyčerpává a unavuje. V tom případě budete raději volit jinou vhodnou sportovní aktivitu. Pokud vás běhání nadchne a vy zjistíte, že jeto pro vás „to pravé ořechové“ můžete přemýšlet o zefektivnění této aktivity. Pro pravidelné a aktivní běhání je dobré mít vhodné sportovní oblečení a také kvalitní běžeckou obuv. Kondiční běhání si můžete zpříjemnit výběrem správné běžecké obuvi, jež je přizpůsobená vaší aktuální hmotnosti, správnému typu nášlapu, vašemu pohlaví (ženy mají širší boky, což má za následek jiný sklon kostí k terénu než u mužů), dobře se poddá, přizpůsobí povrchu, na kterém běháte. Výběr vhodné obuvi je důležitý pro vaši výkonnost a také komfort. Prodejny zaměřené na sportovní oblečení v dnešní době nabízení možnost výběhu z velkého množství modelů a ochotný personál vám jistě rád poradí s výběrem vhodného typu. Obdobně vybírejte i ostatní sportovní oblečení, aby vám poskytlo možnost sportovat za každého počasí. V nabídce kamenných obchodů i e-shopů naleznete oblečení vybavené membránou, které umožní vašemu oblečení „dýchat“ a také vhodná antibakteriální úprava zpříjemní vaše sportovní prožitky.

Proč se zaměřit právě běh?

Pokud se budete běhu věnovat pravidelně, pomůže vám tato aktivita výrazně zlepšit kondici a také formovat postavu, neboť při jeho provozování „spálíte“ poměrně velké množství kalorií. Běh prokazatelně dokáže zrychlit váš metabolismus, krevní tlak i lymfatický oběh. Prohlubuje dýchání, napomáhá předcházet civilizačním chorobám. Rovněž posiluje imunitu a prokrvuje mozek, což pocítíte na zlepšení své nálady po každém tréninku. Běh je možné jako sport doporučit téměř každému. Ovšem pokud trpíte nějakým onemocněním pohybového aparátu, popřípadě onemocněním kardiovaskulárního systému, bylo by vhodné pravidelné běhání nejprve konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Vhodná volba povrchu pro běhání.

Pokud se rozhodneme pravidelně sportovat, je nutné také zvážit, kde se běhání jako takovému věnovat. Běh po asfaltové cestě či jiném nevhodném povrchu může mít na naše zdraví i negativní dopad. Ten můžeme zmírnit investicí do kvalitní speciální běžecké obuvi. Avšak může se již jednat o investici v řádu několika tisíc. Pro běhání je ze zdravotního hlediska nejvhodnější spíše travnatý povrch, díky němuž jsou vaše klouby „ušetřeny“ velkých nárazů, které musí překonávat. Ovšem dejte si pozor na mokrou trávu. Na té se dá poměrně snadno uklouznout a způsobit si bolestivé a nepříjemné zranění. Pro rychlý běh a sprint je vhodným povrchem antuka. Při běhu a především v zatáčkách bude docházet k silnému namáhání kloubů.