Jak se zbavit zadní rýmy

S přicházející zimou, chladnějšími dny a mrazivými večery nás okolnosti nutí zásobit se trpělivostí i kapesníky. Čas nachlazení, chřipek i obyčejných rým je zkrátka tady. A s nimi i doslova otravná zadní rýma. Zbavit se jí nebývá jednoduché, přinášíme vám tak pár jednoduchých fíglů, jak zadní rýmu efektivně vyprovodit ze svého organismu.

Jak vzniká zadní rýma?

Zadní rýma je vlastně zánětem vedlejších nosních dutin. Na rozdíl od klasické rýmy jde velmi špatně vysmrkat. Za jejím vznikem stojí jak infekce, tak i alergie či zvětšená nosní mandle. Rozhodně však zadní rýma způsobuje celou řadu dalších problémů. Pokud totiž dostanete zadní rýmu, hleny vám velmi pravděpodobně začnou stékat do krku, který budou dráždit. Způsobí tak spoustu potíží – od škrábání v krku, až po úporný dráždivý kašel.

Jak se zbavit zadní rýmy

Pokud nechcete hned utíkat k lékaři, kterého však po neúspěšné samoléčbě rozhodně navštivte, máme pro vás pár rad a inspirací, jak se zadní rýmou zabojovat:

  • dostatek tekutin je základ. I u klasické rýmy je doporučováno zvýšit příjem tekutin, které umožní naředit hlen a lépe jej z těla dostat. U zadní rýmy pak pomáhá i popíjení Vincentky
  • nosní kapky mohou také pomoci, užívejte je však pouze po dobu jednoho týdne
  • babská rada ruce a nohy v teple i tady pomáhá. Dopřávejte si teplé koupele, ale také několikrát za den umyvadlo s horkou vodou. Do něj položte ruce až po paže a vydržte zhruba deset minut. Díky tomuto efektu se totiž rozšířené cévy v nosních dutinách zklidní a vám se tak výrazně uleví
  • staré dobré napařování a inhalace má stále své kouzlo a výsledky. Stačí vám k tomu umyvadlo, horká voda, ručník a trpělivost. Do vody si navíc můžete přidat i oblíbené bylinky, esenciální oleje nebo účinnou Vincentku.