Proč překračovat vaší komfortní zónu?

Pokud patříte k lidem, kteří na sobě pracují a mají snahu se den ode dne zdokonalovat, jistě už jste něco slyšeli o komfortní zóně. Komfortní zóna je stav každého z nás, přičemž každý to má se svou komfortní zónou trochu jinak. Ať tak či tak, je dobré ji, když ne často, alespoň jednou za čas překročit. Proč?

Co je komfortní zóna?

Komfortní zónu můžeme nazvat jako stav, na který jsme si zvykli a v němž nám je dobře. Jsou to pocity a činy, které děláme běžně a nepotřebují, abychom o nich přemýšleli či přitom sami sebe nějak překonávali. Komfortní zóna je sice bezpečná a na první pohled se může zdát jako ideální stav. Opak je ale pravdou. Když se totiž příliš dlouho zdržíme v naší komfortní zóně, hrozí, že zamrzneme na místě. Je zde riziko, že se nikam dál neposuneme. A právě proto je dobré svou komfortní zónu čas od času překročit. V jejím překonání nám často brání strach z neznáma. Podceňování se. Ztráta pohodlí a jistoty.

Co se stane, když překročíte svou komfortní zónu?

Když se rozhodnete svou komfortní zónu překročit, může to pro vás znamenat dokonce až nepříjemné pocity. Budete mít strach, budete rozpačití, budete zkrátka dělat něco, co je vám nepříjemné či na co nejste zvyklí. Ale tak je to v pořádku. Když ji totiž překročíte, otrkáte se. Vystoupíte ze svého pohodlí, abyste získali nové zkušenosti, pocity. Přitom zjistíte, kdo jste, co chcete dělat. Budete odvážnější, otrkanější, odhodlanější. Budete úspěšní.

Jak se překračuje komfortní zóna?

Jak to vypadá v praxi? Vezměme si případ paní Jany. Je to nesmělá paní, která však komunikativnost potřebuje pro svůj úspěch v práci. Nejraději by si doma zalezla s knihou pod deku. Protože však chce být úspěšná, je si vědoma, že musí překročit svou komfortní zónu a něco pro to udělat. Místo knihy jde paní Jana na večírek. Ač nerada a s pocitem rozčarování. Večírek překoná, třeba se i dobře baví. Každopádně se domů vrací jako vítěz. Překonala sebe sama, vystrčila hlavu ze své komfortní zóny a příště to bude mnohem lehčí.

Komfortní zónu lze ve větší či menší míře překračovat každý den. Stačí si zadat úkol a nehledě na to, jak je vám otravný a nepohodlný, jej splnit. Začněte od méně obtížných plánů po ty složitější. Uvidíte, že překračování komfortní zóny vás začne bavit.