Co Čech, to muzikant. Co Čech, to znalec sportu. A také co Čech, to pivař. Alespoň podle statistik. V přepočtu na počet obyvatel máme jednu z nejvyšších spotřeb piva na osobu. A to včetně kojenců. Mnoho z nás si nedovede představit nedělní oběd bez sklenky zlatavého moku nebo večerní posezení bez oroseného půllitru. Přesně v tento moment se začínají ozývat militantní abstinenti a poukazují na to, že konzumace alkoholu škodí zdraví, že při pobytech v hospůdkách a restauracích zanedbáváme rodinu a mnoho jiných důvodů. V jednom mají pravdu. Když se něco přehání, dobrotu to nedělá.
Ale jinak je pivo coby tradiční nápoj mnoha civilizací neuvěřitelným koktejlem, který dovede posílit jak tělesnou schránku, tak i duševní. Jen málokde byste našli tak vyvážený koktejl, vitamínů, antioxidantů a minerálů, který je založený na čistě přírodní bázi a prověřený mnoha generacemi spokojených uživatelů.
Zde alespoň pár reprezentativních důvodů, proč si sklenku piva dopřát:
- Chrání před infarktem. Podle dlouhodobých výzkumů zabraňuje pivo usazování tuku v cévách, srdci a mozku.
- Snižuje cholesterol. Vláknina obsažená v pivu rozpouští LDL (špatný) cholesterol a snižuje tak následky konzumace tučných jídel. Proto je pivo oblíbeným nápojem k jídlům, jako pečený bůček, nebo kachna či husa.
- Doplňuje tekutiny. Jedná se vlastně o jakousi formu iontového nápoje, který po fyzické zátěži doplní jak tekutiny, tak i chybějící cukry a minerály.
- Snižuje riziko mrtvice. Pivo zabraňuje srážení krevních destiček a tím nedochází ke vzniku krevních sraženin. Prakticky nepotkáte pivaře s arteriosklerózou.
- Dodává vitamíny skupiny B. Je to jedinečný koktejl vitamínů B, které jsou nezbytné například pro správné fungování nervové soustavy nebo pro regeneraci nervových vláken po operacích.
- Posiluje kosti. Podle výzkumů obsahuje pivo významné procento křemíku, který přispívá ke zvyšování hustoty kostí. Tuto skutečnost ocení především ženy, které v období přechodu mnohdy trpí osteoporózou.
- Pomáhá při nespavosti. Díky obsahu laktoflavinu (jednomu z vitamínů skupiny B) a kyseliny nikotinové podporují zdravý a vydatný spánek.
- Pomáhá při cukrovce. Látky obsažené v pivu dokážou lépe hospodařit s inzulinem a krevní cukr je tak lépe regulován.
- Netloustne se po něm. 1 půllitr piva obsahuje průměrně 190 kcal. Oproti tomu například sklenice ovocného džusu 240 kcal a sklenice červeného vína dokonce 370 kcal. Nárůst váhy u pivařů má na svědomí přítomnost chmelu, alkoholu a oxidu uhličitého, které podporují chuť k jídlu.
- Redukuje stres.Díky obsahu serotoninu – hormonu štěstí, přispívá decentní konzumace piva k dobré náladě a daleko lepšímu zvládání stresových situací.
Všechna tato pravidla platí. Ovšem pouze v případě, že budeme dodržovat staré známe rčení: Všeho s mírou. Podle odborníků je optimální dávka pro muže 2 půllitry a pro ženy 2 třetinky piva denně. Nic se zkrátka nemá přehánět.