Chladné dny umí nejednoho z nás pořádně pozlobit nějakou tou rýmičkou, nebo jiným nachlazením. Je třeba posílit imunitu. Na pomoc přichází bylinný čaj z řepíku.
Bylinka proti neduhům
V dávných dobách středověku byl řepík považován za magickou rostlinu. Pro své příznivé účinky také získal přezdívku „král všech bylin”.
Obsahuje množství látek, které se využívají nejen k detoxikaci těla, ale také jako podpůrný prostředek při průjmových stavech. Žlučníkové a ledvinové kameny proti němu nemají šanci. Zatočí i se zánětem močových cest. Dále samozřejmě posiluje imunitu a pomáhá při nemocech dýchacích cest.
V řepíku najdeme především
- vitamín C,
- železo, křemík a další minerální látky,
- hořčiny, třísloviny a flavonoidy,
- kyselinu křemičitou,
- různé silice.
Místo „modré pilulky”
Muži, kteří chtějí podpořit sexuální touhu mohou vyzkoušet povařit trochu čerstvé rostlinky v mléce. Užití s alkoholem však funguje naopak.
Příznivé účinky
- záněty krku, mandlí a hrtanu,
- problémy s hlasivkami, ztráta hlasu,
- posílení jater, nemoci jater,
- chudokrevnost,
- plicní nemoci, tuberkulóza,
- trávení, průjem
- bolesti zad,
- revmatismus,
- žlučník, žlučníkové a ledvinové kameny
- posílení imunity
- močové cesty
Čaj z řepíku lékařského
Velmi oblíbený je řepík jako součást nejrůznějších bylinných směsí. Pro jeho účinky ho najdeme v detoxikačních čajích, směsí při žlučníkových obtížích a čajových směsí na dýchací cesty. Je možné ho však vnitřně užívat i samostatně, třeba na posílení obranyschopnosti našeho těla.
Čaj si připravíme tak, že zalijeme vroucí vodou jednu vrchovatou čajovou lžičku řepíku lékařského a necháme v hrnku louhovat 10 minut. Po douškách pak popíjíme. Můžeme si dopřát dva až tři šálky denně. Výluh je možné popíjet dlouhodobě. U řepíku nebyly prokázány žádné vedlejší účinky, mohou si jej dopřát i těhotné a kojící ženy.
Čajová směs pro úlevu jater
Stačí si doma smíchat řepík se svízelem a mařinkou v poměru od každé bylinky jeden díl. Ze směsi připravíme odvar. Jednu vrchovatou čajovou lžičku zalijeme vroucí vodou a necháme 10 – 15 minut louhovat. Pijeme na lačno jeden šálek denně.
Pro jeho vysoký obsah prospěšných látek se řepík řadí k nejlepším léčivým rostlinám u nás. Najdeme ho kolem cest a chodníků, v řidších lesích a na jejich okraji. Vzhledem připomíná diviznu. A kdo si pamatuje z dětství, určitě ji pozná podle lepkavých stonků, které se rády přilepily k oblečení.