Jaký alkohol má nejmenší vliv na hubnutí?

Patří alkohol neodmyslitelně k vašemu životnímu stylu? Rádi si vychutnáte dobré víno s večeří, při sledování televize musíte mít u sebe sklenici piva nebo máte spoustu večírků, kde je alkohol součástí? Přesto se snažíte zhubnout nebo si udržet štíhlou postavu? V dnešním článku vám poradíme, jak to s alkoholem je v souvislosti s hubnutím, a také vám poradíme, jaký alkohol volit, a neohrozit tak svou postavu.

Může alkohol za nabírání kilogramů?

Ano i ne.

Pokud to s alkoholem nepřeháníte, nemusí být alkohol důvodem, proč máte více kilogramů, než si přejete. To, zda budete hubnout či nikoli, závisí na kalorickém deficitu. Vaše tělo musí spálit více kalorií, než přijme. Zda přijaté kalorie budou z alkoholu nebo z jídla, nehraje úplně zásadní roli v ohledu hubnutí.

Problém nastává v momentu, kdy si dopřáváte jak alkohol, tak jídlo. Alkohol obsahuje takzvané „prázdné kalorie“, kalorie, které vám nic nedají. Také alkoholem nenahradíte plnohodnotné jídlo, které vás nasytí. Proto vás alkohol může dostat do situace, kdy budete přijímat více kalorií než vydávat.

Jak postupovat?

Nejlepším řešením je alkohol úplně vymazat ze svého jídelníčku. Pokud ne vymazat, tak omezit.

Dalším řešením je počítat s tím, že přijmete pár kalorií navíc díky alkoholu a následně si upravit jídelníček – snížit kalorie z jídla. To ale nemůžete dělat každý den. Vaše tělo by postrádalo živiny důležité pro fungování a také by vás nejspíše dohnal brzy hlad.

Zkuste alkohol co nejvíce omezit a ve dnech, kdy víte, že nezůstanete u jedné sklenice vína, s tím počítejte a přizpůsobte situaci také svůj jídelníček.

Sklenice vína jednou za čas vám neublíží, ale pokud jste zvyklí pít alkohol několikrát týdně a u jedné sklenice to nezůstává, můžete mít problém s hubnutím.

Jaký alkohol volit?

Vyhněte se všem míchaným nápojům, které nejen, že obsahují alkohol a kalorie z něho, ale také spoustu cukrů a dalších přísad. Takový míchaný koktejl může mít až 400 kalorií, což je jedno plnohodnotné jídlo.

Alkohol s malým množstvím kalorií:

  • bílé víno
  • pivo světlé
  • prosecco
  • čistý alkohol

Čím více nápoj obsahuje alkoholu, tím více má kalorií. Kalorie jsou prázdné – neobsahují žádné tuky, sacharidy ani bílkoviny, ale počítají se do vašeho kalorického příjmu.