Nejlepší fitness potraviny, které byste neměli vynechat

Fitness není jen cvičení, ale zdravý životní styl celkově – ruku v ruce s aktivním pohybem jde i správná výživa a životospráva. Víte, na které potraviny se zaměřit pro zvýšení energie, zlepšení kondice a udržení si zdravé hmotnosti? V tomto článku vám to prozradíme.

Nastartujte se celozrnnými obilninami

Před tréninkem a cvičením se samozřejmě nedoporučuje se nacpat, nicméně nějakou svačinku byste si cca hodinu předtím dopřát měli, jinak vám může chybět energie a budete spalovat méně kalorií. Vhodné jsou celozrnné obilniny, popř. pečivo. Dejte si je s odstředěným mlékem, pozor na smetanové sýry a máslo. Jsou ideální také jako snídaně.

Sáhněte po banánu

Pokud nemáte čas, banán je rychlá záchrana. Sacharidy, které obsahuje, jsou snadno stravitelné a dodají vám potřebnou energii. Toto ovoce je navíc bohaté na různé důležité živiny, především vlákninu, draslík, hořčík a další vitamíny, minerály a antioxidanty.

Zamlsejte si

Energetické, resp. proteinové tyčinky uspokojí chuť na sladké a patří k nejoblíbenějším fitness svačinkám. Na etiketě si ovšem přečtěte jejich složení: neměly by mít více než 200 kalorií a obsahovat cukerné alkoholy (v potravinářství se často používají jako sladidla a zahušťovadla), např. sorbitol, xylitol, mannitol či isomalt. Ty totiž ve větším množství mohou způsobovat křeče, nadýmání a průjmy.

Tipy na oběd

Rovněž váš oběd by měl být lehký, ovšem zároveň nabitý potřebnými živinami. Lidé věnující se fitness potřebují hlavně dostatek bílkovin, především po cvičení. Dobrými zdroji jsou maso a luštěniny. Vyvarujte se však nezdravým způsobům přípravy a tučným druhům masa. Vhodný oběd, popř. večeře je např. grilované kuřecí či krůtí, fazolový burger, zelenina s hummusem, různé sójové výrobky apod.

Po tréninku si zobněte bobulí

Po cvičení je lepší dát si ovoce v celku než ve formě šťávy nebo džusu, protože tak si uchová dostatek vlákniny. Ideální jsou bobulovité plody, např. u borůvek bylo zjištěno, že pomáhají zmírnit bolest svalů po namáhavém tréninku. Další možností jsou třeba třešně, ale jakékoli bobule jsou správnou volbou.

Doplňte palivo

Ideální svačina po náročném výkonu by dále měla obsahovat bílkoviny a sacharidy. Zkuste 2 plátky chleba se čtyřmi lžícemi arašídového, popř. mandlového másla anebo 2-3 vařená vejce s pečivem, např. bagelem.

Nezapomeňte na tekutiny

Hydratace je pro sportovní výkon nutností. Pro krátkodobý trénink (méně než hodinu) zcela postačí voda, kterou pravidelně během cvičení popíjejte. U náročnějších aktivit je možné sáhnout i po sportovním nápoji, pozor ovšem na množství kalorií a cukru.