Na veselou vánoční notu aneb jak se zbavit kocoviny

K Vánocům patří stromeček, bramborový salát i kapr a rozzářená očka dětí u vánočního stromečku. Je to čas setkávání s rodinou i přáteli a také příjemné popíjení lahodných alkoholových moků, které nám dospělým moc chutnají. A tak není divu, že se i o vánočních svátcích, a obzvláště na Silvestra, takové popíjení zvrtne víc, než je zdrávo a my se ráno probudíme s kocovinou. Jak na ni, aby vám neřídila celý další den?

Kde se vzala, tu se vzala….

Říkáte si jak je možné, že zatímco vy si dáte pár piv a stěží trefíte domů, váš kamarád může pít až do rána a domů odejde po svých, jako by se nechumelilo? Nezáleží totiž na tom, kolik toho vypijete, ale jak si vaše tělo umí s odbouráváním alkoholu poradit – a to je velmi individuální. Samotné odbourávání alkoholu je složitou záležitostí a nehraje v ní roli ani vaše tělesná konstituce, jak si mnoho lidí myslí. I statný junák může mít horší kocovinu než jeho kolega, štíhlý jako proutek.

Jak rozpoznat kocovinu?

Možná se budete divit, ale i zkušení konzumenti alkoholu se můžou snadno propít až k otravě alkoholem, proto jen připomínáme, že pít s rozumem je základ. V případě, že na sobě pociťujete nezvyklé příznaky nebo si jich všimnete u svých přátel, kteří popíjeli s vámi, raději se obraťte na lékařskou službu, alespoň pro konzultaci stavu. Nicméně, mezi příznaky kocoviny patří nejen, že se vám motá svět a je vám lehce podivně u žaludku, ale také bolest hlavy, kloubů a svalů. I další příznaky, mezi které patří třesavka, slabost, sucho v ústech, zvracení, dehydratace a dokonce průjem či nadýmaní, přecitlivělost na světlo a hluk pak musí být tak silné, že vám narušují běžný denní program. Zkrátka se vám díky nim nechce ani vstávat z postele. Pokud se příště propijete až ke kocovině, stačí vyzkoušet osvědčené vyprošťováky. Neříkáme, že všechny fungují na všechny, ale některý z nich určitě zabere zaručeně i na tu vaši kocovinu.

1. Pitný režim je základ

Zavodnit dokonale organismus je po pití alkoholu velmi důležité. Navíc se s vodou tělo lépe zbaví nadbytečného alkoholu, přestane vás tolik bolet hlava a divný pocit v puse se taky zlepší.

2. Pořádná snídaně

Nebo oběd, podle toho, kdy se po večerní párty ráno probudíte. I když nejspíš na jídlo nebudete mít ani pomyšlení, pořádné jídlo je velmi dobré na obalení žaludku a jeho ochranu před překyselením.

3. Zavrtejte se zpátky do postele

Pokud to jen trochu jde, po doplnění tekutin a jídla se zase vraťte zpátky do postele a z kocoviny se vyspěte.

4. Postel ani náhodou? Vyzkoušejte pohyb

Protože mnoho zkušených radí, že není-li vám milý spánek, pak rozhodně vyzkoušejte pořádnou procházku na čerstvém vzduchu.

5. Bolí vás hlava? Pomůže vám pilulka a nakopne vás sprcha!

Ano, pořádná ranní sprška, ne však příliš horká, umí s kocovinou docela slušně zatočit. Obzvláště, dáte-li si před ní nějakou tu pilulku od bolesti. A šumivý vitamín C také není k zahození, ale funguje jako osvědčený pomocník, který vás zase postaví na nohy.

6. Přísahejte na mléko!

Nezdá se vám tato rada? No věřte, že někteří zkušení na mléčné výrobky skutečně přísahají a jen co se ráno probudí, kopnou do sebe sklenici mléka, kyšky nebo podmáslí. Jak vidíte, nejenom prastará rada o tom, že se máme léčit tím, čím jsme se propili k ránu je vyzkoušená a osvědčená.

7. A příště vsaďte na prevenci!

Nebojte, nebudeme vám radit, že se z vás mají stát abstinenti. Jen je dobré v případě, že se pustíte do pití dodržovat pár zásad. Jednou z pravěkých rad je během popíjení alkoholu vypít i nějaký ten lok vody a zakousnout něco pořádného. Pijte jen kvalitní drinky – vína z krabice vás rozhodně bolení hlavy neušetří. A rozhodně také nemíchejte více druhů alkoholu najednou – to je jistá cesta k ranní kocovině jako z učebnice.