Jak konečně zhubnout?

Jak rychle a zdravě zhubnout? A je to vůbec možné?

Odpověď na tuto otázku nemusí být až tak záhadná, jak si můžete myslet. “Zaručených” diet s jojo efektem je mnoho a vy byste se jim měli vyhnout. Hubnout lze totiž i zdravěji!

Pitný režim

Hned na prvním místě je pitný režim. Pozor, nejedná se však jen o radu pít hodně vody. Vyvarujte se slazených nápojů. Ty jsou veliký problém, protože obsahují nadmíru cukru, i ty s nízkým obsahem. Pokud si je nedovedete odpustit, zkuste ještě “light” a “zero” verze limonád, kde je chuť upravována chemicky a sladidly bez cukru, která také nejsou nejvhodnější. Omezte i neochucenou perlivou vodu. Naopak si vyhrajte s tou obyčejnou! Někdy zkuste přimíchat pár kapek pomeranče či citronu, jindy okurku.

Tuk

Existují dva pohledy dietářů na poměr tuků a sacharidů. První se zaměřuje na bílkoviny a tuky, zároveň v co největší možné míře vynechává sacharidy. Druhý to má naopak – bílkoviny a sacharidy povoluje, ale nepoužívá žádný tuk. Který je správný? Záleží. Nejzdravější varianta však je nic nevynechávat, jen nastavit správné hranice.

Co se týče tuků, zde je jasno. Vařte a smažte bez nich. Smažení je velmi jednoduché – stačí například řízky vložit do trouby. Do mnoha jídel není potřeba žádný tuk či olej přidávat. To platí i o pečení. Potřebný tuk pro fungování těla budete přijímat v podobě zdravých tuků, které přirozeně nalezneme v kokosu, olivách, avokádu a oříšcích či semenech.

Sacharidy

Sacharidy se nedají dost dobře zobecnit. Cukrů z ovoce byste se rozhodně bát neměli. Omezit by se měli přidané a rafinované cukry. Takže například všechny tyčinky, slazené jogurty a nápoje a další. Do pečení opět není potřeba přidávat tolik cukru. Lepší alternativa je například datlový sirup, nebo třtinová melasa. Obecně se traduje, že po sacharidech jako brambory a těstoviny se přibírá. Opět to je ale jen mýtus. Pokud vyvážíte všechny nutrienty, nemusíte se bát ani jich.

Zelenina

Samostatnou kapitolou je zelenina. V dnešní době se konzumuje v stále menších měřítkách, což není správné. Klíč je jíst dostatek syrové zeleniny, bohaté na antioxidanty a klíčové minerály. Zeleniny můžete sníst tolik, kolik chcete! Pokud máte pocit hladu mezi jídly, konzumujte zeleninu. Abyste tomu předešli, či zmenšili porci, přidávejte si hromadu zeleniny ke každému jídlu. Jsou to takzvané prázdné kalorie. Díky nim, se budete dříve a déle cítit nasycení.

Mlsání

Každý má někdy chuť si zahřešit. Ta se navíc umocňuje při zdravějším jedení. Cukrovinky, ani mastné pokrmy pro vás moc dobré nejsou. Existují ale i delikátní alternativy! Odměňte se celozrnnými sušenkami se sušeným ovocem, jogurtem s oříšky, ovocem a sušenými plody, nebo fitness sušenkami a krekry. Pokud rádi pečete, zkuste si připravit zdravější verze sladkých pokrmů. Muffiny, ovocné koláče, a dokonce i dorty.

Pohyb

Hubnutí není a nemělo by být o moření se v posilovně. Až 70 % výsledku se odehrává v kuchyni a je ovlivněno jen tím, co konzumujete. Zároveň ale nutný minimální každodenní pohyb. Udává se alespoň deset tisíc kroků za jeden den, což lze nahradit jednou hodinou neintenzivního cvičení. Při aktivitách v domácnosti, jako například zametání, chození do schodů a vaření lze také spálit mnoho kalorií.