Klíště? Víme, jak na ně!

Nenápadné a často téměř okem neviditelné „zvířátko“, které si určitě nikdo nechceme přinést domů nejen z procházky lesem, ale dokonce ani městským parkem. Ano, klíště umí být rafinované, když se nám chce dostat pod kůži, a ještě více zákeřnější v tom, kolik nemocí nám může svou návštěvou předat. Svůj vlastní článek si tak určitě zaslouží a vy rady a inspirace, jak se jeho nevítanému přisátí vyhnout.

Klíště je lstivé, leč zajímavé

Choroby jako lymeská borelióza, klíšťová encefalitida a mnoho dalších, jsou velmi záludné, a nejsou ani jediné, které na nás může klíště přenést. Přitom je tento tvor malý a nenápadný. Neprosí se o svolení – zda si z nás může „sosnout“ – a o jeho návštěvě na našem tělem bohužel často dozvíme i o několik hodin poté. Přes svůj osud, který mu do vínku dal tuto záludnost, je klíště i tvorem zajímavým. Uznejte sami, zvětšit svůj objem více než dvěstěkrát, to už je výkon. I když se klíště dožívá věku až šesti let, stačí mu se lidské či zvířecí krve napít maximálně třikrát. Výjimkou tak není, že klíště dokáže bez potravy přežít i roky, zvládnou bez újmy i dlouhé zimy a zvyklo si i na podnebí v nadmořské výšce více než 1 100 metrů. Bohužel největším paradoxem – a  výhodou právě pro klíšťata, méně už pro nás lidi a naše čtyřnohé mazlíčky – je fakt, že ta infikovaná jsou více odolná a lépe zvládnout přežít v nehostinných podmínkách.

Vsaďte na prevenci

Nechodit do neposečené trávy, nelehat si do ní ani nesedat, vyhýbat se okrajům lesa a vůbec – mohli byste vůbec ještě ven? Jistě, bohužel jedinou stoprocentní ochranou by byl fakt, sedět doma. Ale to určitě nikdo nechceme. Proto naštěstí existuje mnoho repelentů, které vás při pobytu venku před napadením klíštětem ochrání. Jejich účinnost můžete ještě zvýšit oblíbenými babskými radami, na které mnozí nedají dopustit. Obyčejný hřebíček v kapse či pár kapek tea tree olejíčku na kotníky a podkolenní jamky klíšťata vyženou na míle daleko od vašeho těla. Užívání vitamínu B i oblíbené popíjení piva je také u mnoha lidí vyzkoušenou fintou, bohužel však neúčinkuje na každého. Mezi prevenci musíme zařadit také vhodné oblečení. Pokud si do přírody vyrazíte v plavkách, klíště bude mít cestu za vaší krví mnohem snazší. Důležité je tedy obléknout nejlépe dlouhé kalhoty, tričko s delším rukávem a pokrývka hlavy se také hodí. Pokud navíc zvolíte světlé barvy, klíště na ni lépe uvidíte a ihned odstraníte, čímž snížíte riziko následného přisátí. Hladké materiály klíštěti znesnadňují šplhání – tím eliminujete výlety po vašem oblečení a pak po vás.

Nedejte na pověry

Také se mylně domníváte, že největší aktivita klíšťat je pouze v létě? Světe div se, nejvíce hladová jsou po probrání ze zimního spánku a těsně před tím, než se k němu uvelebí. Naopak právě v horkých letních měsících si raději zalezou pod zem a tam si užívají krve hlodavců. Vedro a sucho, to totiž není nic pro klíšťata. Ale vyšší vlhkost a přeháňky, to je panečku jiná. Proto je také největší aktivita klíšťat na jaře a na podzim a při teplotách vyšších než pět stupňů. Pokud se procházce po lese vyhýbáte jen proto, že si myslíte, že ve městě klíště nepotkáte, pak si klidně houbařskou procházku užijte. Klíště totiž stejně dobře můžete „chytnout“ na vlastní zahrádce či v městském parku, a dokonce i na koupališti. Naopak bát se nemusíte, že by na vás klíště skočilo z koruny stromu. Nejoblíbenějším teritoriem klíštěte je totiž porost vyšší než cca 20 centimetrů a nižší než metr a půl.

Jak klíště vyndat?

Pravidlo jedna rozhodně zní – co nejrychleji. Proto je tak důležité se po každém pobytu venku důkladně prohlédnout a tento postup opakovat i ráno po probuzení. Někdy totiž klíšťata hledají nejlepší místo pro přisátí i mnoho hodin. Pokud klíště najdete, existuje mnoho zaručených, moudrých i odborných rad, jak klíště vyjmout. Někdo nedá dopustit na obyčejné mýdlo, které se důkladně na gáze napění a ta se pak přiloží na klíště. Prostým kroužením gázou pak klíště samo odpadne. Chcete-li vsadit na „udušení“ klíštěte olejem, i tento postup funguje, trvá však mnohdy i více než hodinu. Vsadíte-li na pinzetu či speciální kleštičky přímo určené na klíšťata, nemusíte se už snažit o dříve doporučované vytáčení klíštěte proti či po směru hodinových ručiček. Viklavý pohyb je snazší a stejně účinný. Ať je pro vás přirozenější jakýkoli postup vytáhnutí klíštěte, důležité je dodržet tři základní pravidla – snažte se klíště nezmáčknou a nepřetrhnout, rozhodně vždy použijte desinfekci a klíště likvidujte zabalením do ubrousku s následným rozmáčknutím. Prosté spláchnutí do toalety klíště může přežít a naopak jeho rozmáčknutím mezi prsty či upálením můžete svou kůži či sliznice infikovat jeho obsahem.