Jak vybrat aktovku pro prvnáčka

Nástup do školy je velkým životním okamžikem jak pro děti, tak i pro rodiče. Nové prostředí, neznámí kamarádi. A přitom spousta věcí k poznávání a učení. Nezbytnou školní pomůckou je rozhodně aktovka – kvalitní, lehká a pohodlná. Její výběr by měl být pro vás rozhodně klíčový. A na jejím nákupu není radno šetřit. Ta nejvhodnější aktovka právě pro vaši princeznu či prince by měla splňovat pár důležitých kritérií tak, aby nejen dlouho vydržela, ale také nezničila vašemu drobečkovi záda. Při výběru školní aktovky je tedy důležité pohlídat si několik věcí.

1. Ergonomicky tvarovaná záda

Vzdělání je důležité, výběr aktovky však jde ruku v ruce se zdravým vývojem vašich ratolestí. Je tedy důležité, aby aktovka měla speciálně vyztužená záda, která jsou zdravotně ergonomicky tvarovaná. Ty podpoří zdravý vývoj dětské páteře. Jen v takové aktovce se „náklad“ správně rozloží a nebude záda dítka zatěžovat. Taková aktovka je také polstrovaná a disponuje hrudními i bederními popruhy. Výjimkou není ani možnost nastavení zádového systému dle aktuální výšky vaší ratolesti. Aktovka se tak navíc příjemně a pohodlně nosí.

2. Dostatečná šířka popruhů

Často přehlížené popruhy jsou u školní aktovky velmi důležité. Pokud by byly příliš úzké a tenké, nepříjemně by se dítku zařezávaly do ramínek a tíhu aktovky by ještě zvyšovaly. Proto je důležité, aby popruhy u aktovky měly šíři minimálně čtyři centimetry. Opět dbejte na jejich polstrování, dobrou nastavitelnost a také správné upevnění – rozhodně by se neměly zařezávat do krku!

3. Nízká hmotnost, a přesto pevná konstrukce

Aktovka bude po celý školní rok v pořádném zápřahu. Kupovat aktovku levnou a nekvalitní vás vyjde draho – budete muset v polovině roku investovat do nové. Proto si vybírejte hned napoprvé takovou aktovku, která má pevnou a odolnou konstrukci, která je však také odlehčená a nebude tak sama o sobě příliš vážit. Ideální váha aktovky je méně než 1,2 kilogramu. Pro menší a drobnější děti objevíte na trhu i aktovky vážící pouhých 700 gramů.

4. Zaměřte se na detaily

Pevné dno je u aktovky také velmi důležité. Nejenom že drží tvar aktovky, ale také ji může malý školák snadno odložit a postavit na zem bez toho, aniž by se hned zbortila. I to, zda se aktovka snadno a lehce otevírá, je důležité – nechte proto dítko vyzkoušet, zda mu jde aktovka snadno otevřít. Pro dobré poponášení aktovky se bude dítku hodit také ucho, které mu dobře a pohodlně padne do ručky.

5. Myslete i na praktickou stránku

A vybírejte aktovku, která je nejen zajímavá na pohled, ale také vyrobena z nepromokavého materiálu. Takového, který odolá větru, dešti, sněhu i mrazu. Takový materiál do útrob aktovky nepustí žádné mokro. Nepromokavý materiál také umožňuje snadné čištění a omývání aktovky. Vnitřní členění prostoru aktovky je také velmi důležité, dítko si utvoří svůj vlastní řád a prostor si může zorganizovat tak, aby vždycky vše rychle našlo.

6. Myslete na bezpečnost

A tedy i na reflexní prvky. Je vždy lepší vybrat aktovku pestřejších barev, která bude vždy dobře vidět. S tím vám ostatně dítko velmi ochotně pomůže – dětem se barevné, a leckdy až divoké, kombinace více než líbí. U kvalitní aktovky je pak dostatek reflexních prvků naprostou samozřejmostí. A to ze všech stran aktovky, včetně popruhů.