Jak uspořit peníze

Potřebujete ušetřit peníze na dovolenou, splátku hypotéky nebo si chcete jen odkládat na horší časy? Pak existuje několik jednoduchých rad, které mohou vaši snahu výrazně podpořit a usnadnit. V následujícím článku se podíváme na některé z nich.

Zapisujte si příjmy

Velmi důležitým krokem k tomu, abyste byli schopni efektivně spořit peníze je evidence vašich příjmů a výdajů. Pokud si nedokážete v toku svých peněz udělat pořádek, jen velmi těžko můžete systematicky spořit. Začněte tedy první měsíc jednoduše soupisem všech příjmů a výdajů. Díky těmto zápiskům pak odhalíte oblasti, které vám dávají možnost realizace větších úspor.

Zjistěte, kde nejvíce utrácíte

Pokud jste již podstoupili první krok, pravděpodobně se vám podařilo identifikovat hlavní oblasti, do kterých měsíčně vkládáte nejvíce peněz. Většina z vás bude tímto zjištěním nemile překvapena, ale pokud se vám podaří tyto výdaje odhalit, můžete s nimi dále pracovat. Dle jejich charakteru pak většinou i snadno docílíte jejich snížení. Obecné rady, jak snížit proporci utrácení vašich příjmů za jednotlivé položky jsou téměř bezpředmětné, ale v drtivé většině to bude možné.

Buďte disciplinovaní

Až budete mít dokonalý přehled nad tím, které aktivity a zboží představují největší zátěž pro váš rozpočet, vymyslete si plán, který budete dodržovat. Je dobré mít detailní informace o tom, kam vaše peníze plynou, ale pokud nebudete disciplinovaní a nebudete se držet potřebných kroků, vaše spořící ambice budou výrazně omezeny.

Založte si spořící účet

Spořící účty většinou nenabízejí příliš lukrativní zhodnocení. Nemůžete tedy od jejich založení očekávat extrémní návratnost vložených prostředků. Mohou vám však výrazným způsobem pomoci právě se zmiňovanou disciplínou. Spořené prostředky totiž nebudete mít tolik po ruce, jako by tomu bylo v případě hotovosti nebo běžného účtu.

Nepřehánějte to

Ať už spoříte na cokoliv, mějte na paměti, že byste měli myslet i na svůj současný život a ne pouze tvoření rezerv pro dosažení vysněného cíle. Lidé, kteří spoří vysoké částky na jednorázové koupě, si totiž často odepírají mnohem více, než následně získají pořízením vysněného statku. Berte tedy vše s rezervou a pomalu, ale disciplinovaně si jděte za svým cílem.