Jak se připravit na maturitu

Ne nadarmo bývá maturita přezdívaná jako „zkouška dospělosti“. Spíše než schopnost naučit se velký objem učiva totiž prověřuje u středoškoláků jejich pevné nervy, schopnost pracovat ve stresových situacích a připravit se s dostatečným předstihem. Pokud jste na střední škole nepatřili k těm opravdu nejhorším studentům, nemáte se čeho obávat, v následujícím článku si probereme některé tipy, které by mohly zvýšit efektivitu vaší přípravy.

Rozvrhněte si čas

Maturita není pro většinu středoškoláků z pohledu jejich vědomostní vybavenosti zásadnějším problémem. S trochou nadsázky se dá říct, že více než vaše vědomosti, prověřuje vaši schopnost uspořádat si povinnosti a začít se včas připravovat. Není potřeba učit se půl roku dopředu několik hodin denně, ale spíše realisticky odhadnout vaše schopnosti v kontextu vašich časových možností. Vyčleňte si dost času tak, abyste mohli studovat v klidu, s přestávkami a bez zbytečného stresu.

Zjistěte si informace a zvolte správné předměty

Základem pro váš úspěch u zkoušky dospělosti je také dobrá informovanost o zvolených předmětech. Pokud budete mít dobré informace, vaše příprava může být lépe cílená a mnohem snazší. Důležité je velmi dobře odhadnout vaše schopnosti v jednotlivých předmětech. Nejlepší možností je poradit se s učitelem nebo vašem okolí, které vám může dát zpětnou vazbu, ve kterých předmětech a oblastech vynikáte a v kterých naopak zaostáváte a bylo by vhodné se jim u maturity pokud možno vyhnout.

Vytvořte nebo obstarejte správné materiály

Věnujte dostatek času obstarání dokonalých a přehledných materiálů. Ať už se rozhodnete pro jejich koupi nebo vlastní tvorbu, uzpůsobte si je podle vašich požadavků tak, aby vám maximálně vyhovovaly. Jejich studiem budete trávit hodně času, a pokud budou dobře vypracované, máte nakročeno k úspěchu.

Vyzkoušejte si své schopnosti

Skvělou možností, jak se připravit na maturitu je zkoušení na nečisto. Většina škol pro maturitní ročníky zavádí testovací programy, které využívají materiály z minulého roku a připravují žáky na závěrečnou zkoušku. Vy však můžete přispět i svou mimoškolní snahou a vypracovávat si papírové testy i zkoušet verbální dovednosti podle jednotlivých ústních témat.

Buďte v klidu

Velmi důležité je zůstat po čas přípravy i samotné zkoušky v klidu. V rámci možností se snažte oprostit od předmaturitního stresu a brát vše s nadhledem. Pokud jste věnovali dostatek času přípravě, nemáte se čeho obávat!