Jak si usnadnit ranní vstávání?

Nekonečné sápání se po budíku každých 10 minut. Trýznivé myšlenky na to, jak dobře by bylo, kdybyste mohli zůstat v posteli. Každodenní přemlouvání sama sebe shodit ze sebe deku a spustit nohy z postele. Tak vypadají rána spousta lidí. A jsou to také důvody, proč většina lidí rána nesnáší. Řekneme vám, jak si je zpříjemnit. Nebojte, bude to snazší, než si najít novou práci, do které byste brzo ráno vstávat nemuseli.

Jděte brzo vstát, abyste si ráno mohli přivstat

Rada přivstat si vám bude připadat maličko za vlasy přitažená. Vždyť vy si chcete ranní vstávání usnadnit. Ne ho ještě více zdramatizovat. Ale zkuste se na to podívat z druhé stránky. Když si totiž přivstanete, zvládnete toho ráno mnohem více. Stihnete se v klidu namalovat, nachystat svačinu pro sebe a vaše nejbližší, klidně můžete začít i snídat, pokud jste na to doteď neměli čas. Hektická rána se změní na poklidná a právě tohle získáte, když si přivstanete. Ranní vstávání může být díky tomu mnohem příjemnější.

Ráno si něčím zpříjemněte

Aby ráno bylo příjemné a vám se z postele chtělo o něco víc, přichystejte si něco, na co se můžete těšit. Může to být cokoliv – dobrá snídaně, oblíbený 15-ti minutový pořad, horká sprcha… Zkrátka něco, co stihnete a potěší vás to.

Vše, co ráno potřebujete, si připravte předem

Možná svá rána nesnášíte proto, že nestíháte a nemáte nic po ruce. Proto si vše, co ráno potřebujete, připravte už večer. Vyžehlete dětem oblečení, připravte si oblečení i pro sebe. Nachystejte svačiny. Klidně si připravte i ranní snídani. Nezapomeňte si nachystat pracovní brašnu. Ráno vás tak nebude nic stresovat. Co vy víte, třeba se do vašich poklidných rán zamilujete.

Přestaňte neustále posouvat budík, jeden musí stačit

To nejhorší, co pro vaše ráno můžete udělat je, že odložíte jednou nachystaný budík. Hrozí, že budík nakonec odložíte ještě párkrát a zaspíte. Také vám opakovaně prodloužené spaní moc nepřidá. Zbytečně se tak vystavíte stresu. Naučte se večer připravit jeden budík, víc nic. Pokud vás láká budík odložit, dejte si ho mimo dosah. Když budete muset vstát, abyste budík zastavili, do postele už se nejspíš nevrátíte.

Když vstanete na první budík, budete mít na vše dost času. Vše stihnete a vaše ráno bude růžové.

Vstávejte každé ráno ve stejnou dobu

Nejhůř ranní vstávání prožívají ti lidé, kteří pracují na směny. Každý den vstávají v různou dobu. Jednou v pět, aby byli rychle v práci. Druhý den si mohou pospat, protože jdou až na noční. Třetí den jdou spát až přes den. Tohle dokáže pořádně rozhodit spací harmonogram. Proto pokud to jde, naučte se vstávat ve stejnou dobu i v době, když nikam nemusíte. Váš organismus se na to naučí.