Jak se starat o mastnou pleť?

Mastná pleť trápí spoustu lidí. Nejen, že je nepříjemnou kosmetickou vadou, ale dokáže otrávit život i z jiných důvodů. O takový typ pleti je důležité správně pečovat. V tomto článku se podíváme na to, co vlastně mastná pleť je, a jak se o ní správně starat.

JAK SE PROJEVUJE MASTNÁ PLEŤ?

Mastná pleť se projevuje zvýšenou tvorbou kožního mazu. Pleť je lesklá a silnější. Výhodou je, že stárne pomaleji než jiné druhy pleti. To proto, že díky vysoké hydrataci pleti nedochází k výraznější tvorbě vrásek. Póry na ní jsou rozšířenější a dochází k jejich ucpávání. To vede ke vzniku komedonů a v některých případech i k různým formám akné.

CO JI ZPŮSOBUJE?

Největším faktorem je dědičnost. Ale nejen ta. Mastnou pleť může způsobovat i stres, špatné návyky a především hormonální nerovnováha. Zejména proto trápí mastná pleť většinou mladistvé. U některých lidí však přetrvává celý život.

JAK SE STARAT O MASTNOU PLEŤ?

U mastné pleti je důležitá pečlivost, preciznost, ale také šetrnost. Chceme odstranit maz, nečistoty a pot. Denní čištění je tak základem. Mělo by se provádět ráno a večer, a to zejména na pleti s projevy akné. Vyčištěná pleť se lépe regeneruje a po zbavení mazu účinněji vstřebává potřebné prospěšné látky z kosmetických výrobků.

Ideální je používat ráno a večer mycí gel, či pěnu, která odstraní nahromaděné nečistoty a přebytečný maz. Dalším krokem by měl být hydratační krém, který pokožku zjemňuje, chrání ale zároveň neucpává póry a nechává jí dýchat. Jednou do týdne je ideální čistící maska, která pomáhá stahovat póry. Na mastnou pleť je také dobré jednou za čas použít peeling, který odstraní odumřelé buňky a nečistoty. Na pleť se doporučuje přes den nesahat a před každým kontaktem si pečlivě omýt ruce, ať se nenanesou na obličej další nečistoty.

Nesmíte také zapomínat, že výběr dekorativní kosmetiky je stejně důležitý. Vybírejte výrobky, které nebudou ucpávat póry, ale zároveň pleť přes den ochrání před nečistotami a sluníčkem. Vždy nezapomeňte použít podkladový krém, než začnete nanášet jinou kosmetiku. Zabráníte tím ucpávání pórů.

ZÁVĚREM

Boj s mastnou pletí je mnohdy běh na dlouhou trať. Pokud jsou projevy k akné výrazné, doporučuje se navštívit kožního lékaře. Ten vás vyšetří a rozhodne o další léčbě, či doporučí vhodné kosmetické přípravky. Nebojte se zkoušet. Kosmetika, která funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Nezapomeňte také upravit jídelníček, dodržovat pitný režim, zbytečně se nestresovat a dopřát si dostatek spánku. Po změně návyků uvidíte výsledek již po pár dnech. Tak se do toho pusťte a uvidíte, že to stojí za to.