Jak přimět mozek, aby neměl chuť na sladké?

Chuť je základním smyslem, který pomáhá určovat náš požitek z jídla a nápojů. Naše chuťové pohárky dokáží rozlišovat mezi sladkou, slanou, hořkou, kyselou a umami chutí. Tyto chutě však neurčují jen to, co si vychutnáváme, ale ovlivňují také naše fyzické zdraví.

Co jsou chutě?

Chuť je způsob, jakým rozpoznáváme složení potravin a nápojů, které konzumujeme. Chuť má pět hlavních kategorií: sladkou, slanou, hořkou, kyselou a umami. Tyto chutě jsme schopni vnímat prostřednictvím chuťových pohárků, které obsahují 2 000 až 8 000 chuťových receptorových buněk. Tyto chuťové receptory interagují s chemickými látkami v potravinách a nápojích a určují jejich chuť.

Jak chutě ovlivňují naše zdraví?

Náš smysl pro chuť ovlivňuje naše zdraví mnoha způsoby. Pomáhá určovat, jaký typ potravin a nápojů nám chutná, a ovlivňuje, kolik těchto potravin a nápojů zkonzumujeme. Naše chuťové preference mohou dokonce ovlivnit množství některých živin, které konzumujeme. V závislosti na tom, jaký typ sladké, slané, hořké, kyselé a umami chuti preferujeme, můžeme konzumovat příliš mnoho nezdravých potravin nebo složek a málo těch zdravých.

Příčiny chutí k jídlu

Někdy mohou být naše chutě a chuťové preference ovlivněny různými faktory, jako je hormonální nerovnováha, nedostatek živin a stres. Hormonální nerovnováha může ovlivnit naše chutě, protože hladina testosteronu i estrogenu v těle může ovlivnit náš smysl pro chuť. Chutě mohou způsobovat také nutriční nedostatky, protože jsme obvykle nuceni sníst více potravin, abychom splnili nutriční požadavky. Stres může také vést k chutím, protože někteří jedinci mají tendenci jíst více ve stresových nebo emočně vypjatých situacích.

Strategie na snížení chuti k jídlu

Chuť k jídlu a chuť na jídlo je možné snížit provedením některých zdravých změn v našem jídelníčku a životním stylu. Konzumace vyvážených jídel se správným množstvím sacharidů, bílkovin a zdravých tuků je důležitá pro stabilizaci hladiny cukrů v krvi a snížení chuti k jídlu. Důležitý je také dostatek spánku, protože nedostatek spánku může v důsledku uvolňování stresových hormonů vyvolat chuť na cukr. Zvládání stresu může také pomoci snížit chuť k jídlu, protože vysoká hladina stresu je spojena se zvýšenou chutí k jídlu. Identifikace spouštěčů nám může pomoci aktivně snížit chuť na jídlo tím, že se vyhneme spouštěcím potravinám. Konzumace přírodních sladidel namísto zpracovaných cukrů může také pomoci snížit chuť na jídlo, stejně jako konzumace potravin s vysokým obsahem bílkovin a vlákni