Jak vydlabat dýni na Halloween

A je to tady. Po roce se znovu blíží svátek všech svatých neboli Halloween. Přestože tento svátek pochází ze zahraničí (slaví se hlavně v USA, Kanadě, Anglii a Austrálii), své příznivce si našel i u nás v Česku. Slaví se 31. října. Jak? Zatímco české dušičky jsou spíše ponuré, Halloween, to už je jiná písnička. Podle původní tradice se děti oblékají do strašidelných kostýmů a chodí koledovat, podobně jako na Velikonoce nebo na Mikuláše.

Zaklepou na dveře, odříkají pořekadla a odnesou si kopec sladkostí. Obvykle bonbonysladké tyčinky nebo čokoládu. Tradičním symbolem Halloweenu jsou vydlabané svítící dýně, které se smějí před domy a na zahradách. Pokud nebydlíte v domečku, můžete si menší dýničku položit i za okno. Jak dýni vydlabat? Tady je návod!

Návod: 

1) Nejprve sežeňte dýni. Buď si ji můžete vypěstovat doma na zahradě, nebo si ji kupte v obchodě či na trhu. Jestli chcete menší dýni, můžete použít známou dýni hokaidó, a z vydlabané dužiny si pak uvařit polévku. Nebo vyberte mexickou dýni, to je ta typická velká oranžová, kterou vídáte na zahradách nejčastěji. Větší dýně se vydlabávají lépe.

2) Dýně na dlabání musí být v dobrém stavu, takže zkontrolujte, jestli není plesnivá nebo jinak poškozená. Nevydržela by vám. Cena za dýni se obvykle pohybuje okolo 30 Kč za kilo. Dýně v bio kvalitě jsou dražší.

3) Na vydlabávání budete potřebovat menší nůž nebo skalpel, velkou lžíci a lihovku / barvy. A ještě svíčky. Do menší dýně stačí čajová svíčka, do větší použijte velké svíčky (třeba podobné těm na adventní věnec).

4) Na začátku je důležité nakreslit si fixkou na dýni vše, co budete chtít vydlabat: oči, nos, pusu atd. Klasické halloweenské dýně se šklebí. Takže jim do pusy nezapomeňte dokreslit zuby. Tyto otvory (na nos, na oči) by měly být dostatečně velké, aby později ke svíčce mohl proudit kyslík.

5) Pak už se můžete pustit do dlabání. Nejprve odřízněte vršek dýně. Řez by měl být rovný. Nebojte se a uřízněte klidně větší kus, protože až bude uvnitř svíčka, začne vršek dýně působením dýmu vysychat. Poté vršek dýně odložte, později ho budete používat jako „poklop“.

6) Dále vyřežte všechny otvory, které jste nakreslili, tedy celý obličej. Vyřezávejte je pomalu a pečlivě, ať se vše povede. Jakmile vyřežete obličej, pusťte se do vnitřku dýně.

7) Dýni vydlabávejte shora dolů. Pokud by vám to lžící nešlo, zkuste kousek vždy naříznout a pak teprve dlabejte, půjde to snadněji. Při vyřezávání i vydlabávání buďte velmi opatrní, ať se neporaníte.

8) A je to! Do vydlabané dýně vložte svíčku a večer ji pěkně zapalte. Halloweenské dýně jsou moc pěkné dekorace, které oživí vaše obydlí a naladí vás na atmosféru podzimu. Pokud máte dýni venku, položte ji na místo, kde moc nefouká. Vítr by ji mohl zničit. Vydlabaná dýně obvykle vydrží v rozmezí od jednoho až do tří týdnů. Záleží na počasí. Dekorativní dýně v bytech vydrží kratší dobu v závislosti na vlhkosti a vnitřní teplotě. Tak krásný Halloween!