Jak pečovat o pleť v zimě

Péče o pleť v zimě je jiná, než v letních měsících. Pokožka je vystavena mrazu a větru a tak potřebuje zcela odlišnou péči. Poradíme vám jaké přípravky používat a jak bránit svou pleť před povětrnostními vlivy.

 Proč pečovat v zimě o pleť

Pleť je v zimě velmi namáhaná. Mrazivé počasí a snížení teplot pleť dehydruje. Povětrnostní vlivy mají vliv na vysušení pokožky. Trpí a může být začervenalá a podrážděná. Také přechody z tepla do zimy nejsou příliš dobré pro pokožku. Způsobují náhlé prokrvení a zarudnutí, pleť je namáhaná a snižuje se její elasticita. Prudké mrazy napomáhají tvorbě vrásek a díky snížení ochranné vrstvy se kůže stává citlivější.

Mastnější krémy a oleje

Základem péče o pleť jsou mastnější a hutnější krémy, které se hodí na zimu nebo také přírodní oleje. Vytvoří na pokožce ochranný film, regenerují ji a vyživí, tak aby lépe odolávala mrazu a větru.

Měla by se i hydratovat, ale lehké letní hydratační krémy zde nejsou na místě. Pokožku hydratujte nejlépe večer, tak aby se krém vsákl například krémy s obsahem aloe vera. Přes den použijte krémy s přírodními oleji, jako je jojobový, arganový, avokádový nebo bambucké máslo. Můžete použít i oleje samotné, které jen lehce nanesete na pleť a necháte vsáknout.

Nezapomínejte na rty, které se mrazem a větrem silně vysušují. Používejte jelení lůj nebo pomády na rty. Přírodní varianta pomády na rty je včelí vosk, který může být doplněn bambuckým máslem či kakaovým máslem nebo vitaminem E.

 I v zimě ochrana před sluncem

Ani v zimě byste neměla zapomínat na ochranu před sluncem. Ve městě je pořád pošmourno a sluníčko nezasvitne. Naopak je tomu na horách. Horské slunce vás dokáže pořádně potrápit i v zimě. Obzvláště když se odráží od závějí sněhu. Sníh odráží UV záření, které vám může poškodit nedostatečně chráněné nejen oči, ale také pokožku. Sluneční brýle a krém s UV filtrem by neměly chybět ve vaší výbavě, když se vydáte na hory lyžovat, za turistikou či jinými aktivitami.

Vyživující masky

Zima je ideální čas na to, dopřát své pokožce péči. Nebývá to většinou tak hektické období jako léto, tak si můžete užít klidu a starat se o svoji pleť. K pohodovým večerům s čajem nebo svařeným vínem si dejte pleťovou masku.

Ideální je maska z medu, banánů, olivového oleje, avokáda, tvarohu, ovesných vloček nebo ze směsi vyživujících olejů. Populární jsou také textilní masky, které jsou napuštěny výživnými látkami a vitaminy.

 Líčení v zimě

V zimě je ideální ochranou proti poškození pokožky mrazem make up. Vytvoří na kůži ochrannou vrstvu a zamezí tak jejímu vysoušení, dehydrataci a tvorbě vrásek. Pod make up si dejte zimní krém, který vytvoří podkladovou vrstvu. Poté jemným poklepem prstů naneste samotný make up. Barvu volte podle odstínu své pleti a pořádně make up rozetřete, aby se vám nevytvořily nevzhledné hraniční oblasti mezi make upem a vaší pokožkou.

 Výživa zevnitř

Vliv na pleť mají nejen vnější faktory, ale také výživa zevnitř. To co konzumujete a jak žijete, má dopad na vaši pokožku. Zvolte si zdravou stravu, která obsahuje vitamíny a minerální látky. Vyhýbejte se alkoholu a kouření.

Základem péče o pleť jak v létě, tak v zimě je pitný režim. Ani v zimě nezapomínejte dostatečně pít. Ideální jsou čaje, jak černý, tak také zelený nebo ovocné, podle chuti. I bylinky mají vliv na celkový stav organismu, včetně pleti, navíc zvyšují imunitu. Dopřejte si čaj z kopřivy, heřmánku, měsíčku nebo levandule.

Pokožka potřebuje pravidelný odpočinek, aby se mohla zregenerovat. Dostatečně spěte a neponocujte. Můžete užívat rovněž doplňky stravy, například zinek nebo biotin, který slouží i ke zpevnění nehtů a zlepšení vlasů nebo kolagen a kyselina hyaluronová, které dodají vaší pokožce elasticitu a omezí tvorbu vrásek.