Bulharsko – turistické informace

Bulharsko se nachází na Balkánském poloostrově v jihovýchodní Evropě. Východní hranici země tvoří Černé moře. Dalšími sousedy je na jihovýchodě Turecko, na jihu Řecko, na severu Rumunsko. Na západě pak Bulharsko sousedí se Srbskem a Makedonií.

Bulharsko zaujímá rozlohu o ploše 110 933 km2 a žije v něm přes 7 milionu obyvatel. Hlavním městem je Sofie. Stát se člení na 28 krajů, které jsou nazvány podle jejich hlavních měst.

Země vyniká nádhernou a čistou přírodou. Krajinu z velké části tvoří četná pohoří. V centrální části Bulharska se nachází pohoří Stara Planina, které se táhne ze západu na východ. Naopak na jihozápadu země dominuje horský masiv Rila.

Turistické zajímavosti

Bulharsko je vyhledávanou destinací kvůli své panenské přírodě, ale také kvůli Černému moři. V posledních deseti letech míří do Bulharska čím dál tím více turistů. Mezi vyhlášená přímořská letoviska patří Zlaté písky, Slunečné pobřeží, Nesebar, Varna a mnoho dalších. Optimálním časem pro návštěvu bulharského pobřeží je období od května do září.

Výhodou je, že do Bulharska nemusíte jezdit jen v létě. Horské masivy nabízejí v zimě výborné lyžování a další zimní radovánky.

Milovníci památek nalezenou potěšení při návštěvě katedrály Alexandra Něvského v hlavním městě Sofii. Celkově Sofie patří k významným kulturním, vzdělávacím a obchodním městům celého Balkánského poloostrova.

Doprava

Do Bulharska se bez problémů dostaneme automobilem nebo letecky. Po zemi lze levně cestovat dálkovými i městskými autobusy. Jízdenky na městskou dopravu se prodávají v trafikách, poštách a u průvodčích.

V přímořských letoviscích je oblíbenou formou přepravy turistický vláček, který například v Primorsku vozí turisty k pláži Perla.

Hlavní železniční síť Bulharska není tak hustá jako v Česku, nicméně nabízí kvalitní a levné spojení s velkými městy.