Ceny energií letí vzhůru. Jak ušetřit tisíce ročně?

Plyn, elektřina, vodné a stočné, pohonné hmoty a o potravinách ani nemluvě. Cenový růst snad všeho kolem mnohým z nás přivádí pocit infarktu, úzkosti a strachu z budoucnosti. Změnit to v naší moci není, smířit se nelze, a tak je načase vyrazit do boje. Přinášíme vám hned několik tipů, jak ochránit rodinný rozpočet a bankovky udržet v peněžence i na vašem bankovním kontě.

Nepodceňujte „magická tlačítka“

Nehledejte pod tímto názvem žádnou zázračnou vychytávku moderní doby ani průlomový vědecký zázrak. Oním magickým tlačítkem není nic jednoduššího než vypínače elektrospotřebičů i osvětlení. Zkrátka – vše co není nezbytně nutné, nemusí být připojeno do elektrické sítě víc, než je zdrávo!

Stačí velmi precizně vypínat světlo v místnostech, ve kterých se nepohybujeme, ale také vypínat samotné spotřebiče. Především jde o nabíječky chytrých mobilních telefonů a hodinek a samozřejmě také notebooků a tabletů. Uspořit můžete i při obyčejném ohřevu vody na kávu či čaj. Stačí včas vypnout varnou konvici a nenechat v ní zbytečně bublat vodu déle, než je potřeba.

Teplo za rozumnou cenu

Nikdo z nás nechce mrznout a lidově řečeno doma klepat kosu. Ovšem i na teple můžete s notnou dávkou důvtipu ušetřit nemalé peníze, a přesto se zahřát tak, jak potřebujete. Začít můžete v zimním období tím, že zkrátka doma nebudete pobíhat v letním úsporném oblečení, ale stáhnete topení o pár stupňů níž a svršků přidáte alespoň o pořádnou vrstvu víc. Od věci samozřejmě není ani kvalitní zateplení. Atmosféru a tepelnou pohodu doma si navíc můžete vyšperkovat i o moderní krbová kamna.

A co voda?

I na ni samozřejmě dojde a její šetrnou spotřebou nejen pomůžete naší planetě, ale také ušetříte nemalé finanční prostředky. A přitom stačí pár drobností. Při čištění zubů zastavovat kohoutek, upřednostňovat sprchový kout před vanou, k mytí nádobí si pořídit úspornou myčku a prádlo prát v řádně naplněné automatické pračce.

Drobnosti říkáte? Ano, ale takové, které ve vaší peněžence pomůžou ušetřit i tisíce ročně!