S blížícím se koncem roku má většina lidí sklon bilancovat uplynulé události. Silvestr je časem, kdy si dáváme závazky, že budeme žít lépe a konečně zapracujeme na změnách, které již dlouho odkládáme. Zpočátku se poctivě snažíme, po pár týdnech ale opět sklouzneme zpět ke starým zvykům. Jen málo statečných vytrvá a dotáhne silvestrovské předsevzetí do zdárného konce. V tomto článku přinášíme typy, jak si dát předsevzetí s nadějí na úspěch.
Nechtějte příliš rychlých změn, vyberte ty nejdůležitější
Nový rok je pouze datum v kalendáři. Nechtějte se hned od začátku ledna stát zcela jiným člověkem, úplně změnit své stávající návyky, vzhled, životní styl. Čím je člověk starší, tím jsou pro něj radikální změny obtížnější. Vyberte si proto několik změn, které považujete za nejpodstatnější a na ty se v následujícím období zaměřte.
Stanovte si reálné cíle
Naději na úspěch zvýšíte, pokud dokážete reálně odhadnout své možnosti. Jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí je hubnutí. Nemůžete ovšem čekat, že se Vám za měsíc podaří sundat 20 kg. Pečlivě si naplánujte předpokládaný úbytek váhy tak, abyste měli šanci plán plnit. Pokud zažijete pocit z úspěšného plnění, výrazně snížíte riziko, že na novoroční závazek po marném boji za čas rezignujete.
Kombinujte velké a malé změny
Zásadní životní změny kombinujte s méně významnými. Menší závazky odvedou Vaši pozornost od těch velkých, a tím sníží pocit tlaku a stresu. Drobné úspěchy v méně významných změnách Vám navíc dodají sebedůvěru a chuť do změn větších a náročnějších.
Najděte si podpůrnou skupinu
Ať již hubnete, běháte, učíte se cizí jazyk nebo pracujete na svém seberozvoji, najděte si lidi s obdobným zaměřením. Skupinová podpora je velmi efektivním způsobem, jak vytrvat. Ve skupině máte s kým sdílet společný cíl, podporujete se v okamžicích slabosti. A třeba najdete i přátele, u kterých objevíte mnohem více společných témat.
Mějte se rádi
Za plnění novoročních předsevzetí jste zodpovědní pouze sami sobě. Nepřestávejte se mít rádi, pokud změna nepostupuje podle plánu, případně když ve slabé chvíli plán nedodržíte. Změny dělejte pro sebe, pro svůj dobrý pocit, ne pod tlakem okolí. Po každém pádu je důležité se zvednout a jít dál. Selhání tedy neberte jako tragédii, ale jako možnost začít znovu a pěstovat si pevnou vůli.
Začít můžete kdykoliv
Začátek roku je pro životní změny symbolický, ale předsevzetí si můžete dát kdykoliv. Pracovat na svých chybách můžete v průběhu celého roku. Potřeba změny přichází a odchází celý život, ne jen poslední a první den v roce. A hlavně se z případného neúspěchu příliš netrapte. Než se nadějete, nastane čas pro další novoroční předsevzetí.