Finanční gramotnost se na školách téměř neobjevuje, a tak byste s výukou měli začít především vy. Pokud chcete, aby vaše děti znaly hodnotu peněz, naučily se s nimi pracovat a do budoucna neměly problémy s financemi, je třeba začít včas. Je samozřejmé, že nebudete vnucovat malému dítěti, co bude muset v budoucnu všechno platit a jakou nejvýhodnější banku má zvolit. Stačí, aby vědělo, že má každá koruna svou hodnotu a ta kouzelná krabička, která vydává peníze, nebude vydávat peníze donekonečna.
Domácí hraní
Malé děti si rády hrají. Můžete se zapojit a hrát s nimi například na prodavače. Zkuste reálněji své dítě připravovat na význam peněz a na běžné problémy, které vysvětlí, proč svému potomkovi nebudete kupovat celý regál s čokoládou. Také jej připravujte na to, kolik opravdu v reálném životě věci stojí. Tím pak bude mít lepší představu o životě a tolik ho nepřekvapí, že nevyděláváte 300 tisíc korun měsíčně.
Dalším cvičením, kterým dítě naučíte hodnotě peněz, je jednoduše vzít menší hromádku s penězi a položit ji před něj. Následně s ním budete porovnávat, kolik je jedna dvacetikoruna a čtyři pětikoruny. Pokud dostane 20 korun, seberte mu 5 dvoukorun. Pak dítěti dojde, že se z malých částek postupně získávají velké částky, stejně tak může peníze rychle ztratit kvůli utrácení mnoha malých částek.
Příklady z praxe
Každé dítě je zvědavé a neustále se vás bude na něco ptát. Můžete tak využít příležitosti a věnovat mu pár rad do života, co se týká hospodaření s penězi. Pokud víte, co ve svém hospodaření děláte správně, například při nakupování, můžete tak názorně ukázat, jak na to a jak se vyvarovat chybám.
Deskové hry
Nejlepším způsobem, jak naučit děti finanční gramotnosti, jsou deskové hry. Jsou zábavné, mají myšlenku a nemusí být nutně příliš reálné. Existují hry jako Dostihy a sázky či Monopoly, které dítě minimálně přinutí přemýšlet nad tím, jak strategicky vydělávat, co to stojí a že přijít najednou o veškeré jmění je více než snadné. Mezi další hry věnované především finanční gramotnosti patří hra Obchod nebo Finanční svoboda. Některé školy se díky nim snaží alespoň trochu vylepšovat úroveň vzdělání v oblasti financí.
Především je ale důležité začít u sebe a vědět, zda-li dětem budete předávat jen dobré návyky. Pokud vy sami nezvládáte finanční gramotnost nejlépe, nikdy nepředáte svým potomkům dostatek informací, aby se stali úspěšnými, a dokonce v některých případech i finančně nezávislými.