Jak na Vánoce bez stresu? Jde to!

Přestože jsou Vánoce tradičně považovány za pokojné svátky naplněné klidem a pohodou, pro mnoho dospělých, především pak žen, je právě období okolo Vánoc jednou z vůbec nejvíce psychicky náročných etap roku.

A není se čemu divit, protože se všeobecně očekává, že domácnost se bude o vánočních svátcích celá lesknout, bude napečeno alespoň několik druhů cukroví, v neposlední řadě nesmí chybět vánoční stromeček sladěný dle posledních trendů a pochopitelně také vánoční dárky, které se přesně trefí do vkusu a preferencí obdarovaných.

Pokud toužíte prožít svátky konečně ve větším klidu a bez neodmyslitelného shonu a stresu, stačí dodržet několik jednoduchých zásad.

1.     Zapomeňte na vánoční úklid

Nedělat velký vánoční úklid automaticky neznamená mít ve svém domově nepořádek. Stačí totiž uklízet průběžně po celý rok. A na mysli je v tomto případě nejenom běžný úklid (vysávání, vytírání podlah, utírání prachu a podobně), ale i ten „hloubkový“ (mytí oken a žaluzií, úklid ve skříních a další). Jednoduše však stačí do běžného úklidu čas od času zařadit nějaký větší projekt, třeba vytřídění starého oblečení a vytření vnitřku skříní. Ani okna není třeba mýt těsně před Vánoci, většinou bohatě postačuje využít nějaký hezký pozdně podzimní den.

2.     Nekupujte dárky na poslední chvíli

Mnoho lidí kupuje vánoční dárky až v prosinci nebo dokonce pár dní před Štědrým dnem, protože se může zdát divné je shánět již dříve. Takové myšlenky ale nejsou na místě. Jdete do obchodu a natrefíte na něco, co by určitě potěšilo maminku nebo partnera? Pak je správný čas pořídit takovou věc hned, později již nemusí být k sehnání nebo může její cena narůst do astronomických výšin.

Pokud přece jen nakupujete dárky až na poslední chvíli, můžete se i přesto vyhnout nákupnímu šílenství a nekonečných front v kamenných obchodech. V dnešní době je již běžné pořizovat dárky přes internet. Jestliže je Štědrý den už skutečně za dveřmi a pošta by dárek pravděpodobně nestačila doručit včas, můžete zkusit vsadit na dárkový poukaz, poukaz na zážitek nebo třeba lístky na koncert.

3.     Cílem není dokonalost, ale pohoda

Nebaví vás pečení cukroví? Pak nepečte a vytvořte raději drobné slané pohoštění. V dnešní době není problém sehnat velice chutné vánoční cukroví na objednávku. Nestihli jste udělat generální úklid v komoře nebo nechat profesionálně vyčistit koberce? Nic se přece neděje, většinou si toho stejně nikdo nevšimne, je tedy opravdu zbytečné se tím trápit.

Zkuste se povznést nad to, že sousedka má dvacet druhů cukroví a tchyně dokonale vygruntovanou domácnost. O Vánocích je mnohem důležitější strávit svátky v klidu a se svými blízkými, udělat si čas na sebe a zapomenout na starosti všedních dní.