Jaký je rozdíl mezi OLED a ULED televizí

Pro televizory s rozlišením 4K nebo s ultra vysokým rozlišením jsou k dispozici dvě technologie, známější OLED (Organic Light Emitting Diode) nebo ULED (Ultra Light Emitting Diode).

Standardní“ LED TV používá pro poskytnutí obrazu ve vysokém rozlišení displej z tekutých krystalů, který je osvětlen zezadu pomocí matice složené z mnoha LED diod.

OLED

Televizory OLED mají na obrazovce organický materiál, který zobrazuje barvy při příjmu elektrického proudu – každou jednotlivou LED diodu v OLED televizoru lze tímto způsobem, na rozdíl od klasické LED televize, zapnout nebo vypnout.

Mezi výhody OLED displeje patří mnohem tmavší černá (díky vypnuté LED diodě), jasnější bílá a vyšší kontrastní poměr oproti LCD nebo plazmové obrazovky. OLED televizory jsou mnohem tenčí než jejich předchůdci – a co je nejdůležitější pro hráče a sportovní fanoušky (především rychlých týmových her jako je fotbal nebo hokej) – obnovovací frekvence na televizoru OLED je vyšší než na standardních LED / LCD televizorech, což v praxi znamená, že při pohybu je obraz plynulejší.

Nevýhody OLED jsou vyšších náklady při koupi televizoru a potenciálně kratší životnosti obrazovky – některé odhady uvádějí životnost OLED obrazovky zhruba tři až pět let, v závislosti na tom, jak moc se využívá. Poté  se začne obrazovka ztmavovat.

Televizory OLED také spotřebují o něco více energie než klasické LED televizory, ale pokud si můžete dovolit vyšší cenovku televizoru OLED, pravděpodobně nebudeme větší spotřebu vůbec řešit.

ULED

ULED je zkratka pro Ultra Light Emitting Diode, což je definice slučující několik technologií vyvinutých výrobcem Hisense, který je používá v jeho televizorech k zobrazení ve vysokém rozlišení. ULED zahrnuje 17 různých patentovaných technologií, pokud jde o barvu, jas, rozlišení a pohyb.

Výhodou je delší životnost, jas na OLED displeji může začít mizet po třech letech, ale ULED obrazovka bude svítit až 10 let.

Porovnání

Porovnání obou technologií dává výhodu OLED, pokud jde o definici a kontrast obrazu, nicméně je nutné zdůraznit, že kvalita obrazu u obou technologií je prvotřídní. Na druhou stranu jsou televizory s ULED panel několikrát levnější než OLED televizory. Nejlépe uděláte, když si zajdete do nějakého většího obchodu, kde jsou televize s oběma technologiemi vystaveny a kvalitu obrazů si porovnáte sami.