Co je to HCLF dieta – aneb už zádná kila navíc!

Jaké by to bylo, kdyby už jste nikdy nemuseli počítat kalorie, či se starat o přebytečná kila?

S touto dietou opravdu nemusíte. Přirozeně zhubnete přebytečný tuk ve vašem těle a váha se vám ustálí. Navíc toto můžete sníst opravdu tolik, kolik jen budete chtít! Co pro to musíte udělat?

O co jde?

Jedná se o stravování se založené na celých rostlinných potravinách s minimem zpracovaných produktů. Příjem kalorií z tuku by neměl přesáhnout 20 % celkové přijaté energie. Není potřeba nic počítat, stačí vyřadit velmi zpracovaný olej a tuky z vašeho jídelníčku. HCLF znamená high carb low fat, neboli hodně sacharidů (škrobů) a méně tuků.

Budu mít dostatek tuků?

Rozhodně není zdravé nekonzumovat žádný tuk, tělo ho pro své fungování a vstřebávání bílkovin potřebuje. Jsou ale i alternativní zdroje – tuk se přirozeně nachází v mnohé zelenině a plodinách, z kterých ho budete přijímat. Těmi jsou například avokádo, kokos, ořechy a semínka. Místo smažení na vodě či oleji stačí osmahnout na vodě. Probíhá to přesně tak, jak jste zvyklí, akorát použijete vodu.

Omezování se? Už ne!

V praxi stačí vynechat všechny dodané tuky. Také to nepřehánějte s umělými sladidly. Povolené suroviny, kterými se můžete zasytit jsou třeba ovoce, zeleniny, oříšky a semínka, brambory, luštěniny, těstoviny, džusy, pečivo a mnoho dalšího. Stačí si dát pozor na hodně tučná jídla. Jinak opravdu jezte tolik, kolik chcete, dokud se necítíte nasycení!

Ukázky chodů!

Záleží jen na vaší chuti, kuchařské zručnosti a možnostech. Výborná snídaně je například ovesná či jiná kaše s ovocem, posypaná lněným semínkem. Někdo si vystačí s delikatesním snídaňovým smoothiem ze sezónního ovoce. Svačina může být osvědčená plněná bageta zeleninou a vším, co přijde po chuti. K obědu či večeři si můžete dopřát různé těstoviny s pesty, brambory na několik způsobů, luštěniny… Jako drobné občerstvení jsou vhodné jednoduché sušenky, puding, kakaová pěna, nebo ovoce.

A výsledky?

Záleží, jak moc omezíte tuk, čím méně, tím rychleji by se měli dostavit. Zhubnete na svou přirozenou váhu a bude jednoduché si ji udržet. Takto se stravovat je možné dlouhodobě a zcela bez jojo efektu.