Jak být svěží po celý rok – 5 ročních období podle čínské medicíny

Mnozí z nás cítí během roku silné změny. Na podzim jsme mrzutí a bez energie, na jaře bychom zas mohli svěžest rozdávat, v létě jsme ospalý z horka a v zimě často nemocní. Tyto výkyvy jsou samozřejmě přirozené, avšak můžeme se naučit trochu zmírnit jejich dopad na naše zdraví a rovnováhu. 

Na tradiční čínskou medicínu se dnes častokrát dívá skrz prsty, většinou kvůli nevědomosti a neznalosti tématu jako celku. Je těžké ji celou shrnout do pár svazků knih, natož do jednoho článku. Proto věřím, že zájemci jistě aspoň základní princip znají.

Tradiční čínská medicína rozděluje rok mezi 5 elementů, které přinášejí do každého období jinou kvalitu lidského bytí. Číslovka pět může zmást leckterého čtenáře, není to však chyba ani neznalost. Mezi léto a podzim se nám totiž ještě přidává babí léto, kterému dominuje element země. Pojďme se podívat, co nám v jakou roční dobu prospívá, a čeho bychom se měli naopak vyvarovat.

Jaro

Jaro je spjaté s elementem dřeva. Vše je aktivní, roste, probouzí se. Pokud dojde k narušení elementu dřeva, nejsme schopní provádět změny, vyvíjet se. Abychom podpořili sílu dřeva doporučuje se ostropestřec, pampeliška, kurkuma nebo červená řepa. Naopak je dobré se vyhnout třeba čokoládě nebo alkoholu.

Léto

K období léta patří oheň. Tento element je zodpovědný za naši radost, vlídné chování k ostatním, otevřenost a schopnost komunikace. Jestli chceme všechny tyto kladné vlastnosti udržet silné, je prospěšné konzumovat hroznové víno, celer, šalvěj, dýně. Měli bychom se vyhnout ostrému koření nebo grilovanému masu.

Babí léto

Pokud není podporován element země, který je dominantní v této přechodné době, může vznikat hluboká nejistota, obavy, či extrémní chování. Špatné emoce můžeme zmírnit, pokud zahrneme do jídelníčku mandle, paraořechy, mandarinky, jáhly, zázvor. Rozhodit nás můžou třeba příliš sladká jídla nebo pomeranče.

Podzim

Období elementu kovu. Na podzim se stahujeme do sebe, jsme přehnaně sebekritičtí, nebo na sebe zbytečně bereme vinu. Lepší náladu rozhodně můžeme podpořit rýží, mrkví, obecně podzimními plody – jablka, hrušky, vlašské ořechy. Nedoporučuje se kravské mléko a výrobky z něj.

Zima

Zde převládá element kovu, který je zodpovědný za naše pudy, umění seberealizace. Pokud jsme v rovnováze, náš strach se zmírňuje. Toho můžeme docílit, když do stravy zahrneme luštěniny, olejnatá semena, nebo čaje na ledviny. Moc nám neprospívá sůl či smažená jídla.

Pokud jste dočetli až sem a nevěřícně kroutíte hlavou, zkuste ještě dát čínské medicíně šanci. Přečtěte si více o této pozoruhodné léčbě a celkově způsobu života podle jejích pravidel. Nevzdávejte to hned na začátku, za zkoušku nic nedáte.