10 největších chráněných oblastí světa

Na světě je spoustu chráněných oblastí. Jde o oblasti, které byly zachovány pro jejich kulturní, ekologické a přírodní hodnoty. Udržování takovýchto oblastí zastavilo, či alespoň zpomalilo míru zániku několika druhů živočichů. V současné době je na světě více než 160 000 chráněných oblastí, které pokrývají  zhruba 10 až 15 procent celého světa, a to včetně pevnin a oceánů. V tomto článku si vyjmenujeme deset největších z nich.

Northeast Greenland National Park

Rozloha tohoto Národního parku činí 927 000 kilometrů čtverečních. Jedná se o největší Národní park na světě a svou rozlohou zaujímá téměř polovinu Grónska. Domovem je zejména pro polárními medvědy, mrože, arktické lišky, sněžné sovy a pyžmoně.

Chagos Marine Protected Area

Tato chráněná oblast o rozloze 545 000 kilometrů čtverečních se nachází na území Indického oceánu, které patří Velké Británii a nachází se 500 kilometrů jižně od Malediv. Jedná se o největší mořskou rezervaci na světě a je zde k vidění spousta vzácných druhů mořských živočichů.

Phoenix Islands Protected Area

Tato chráněná oblast je součástí Republiky Kiribati, ostrovního státu, který se nachází v Pacifickém oceánu. Svou rozlohou 408 250 kilometrů čtverečních je zároveň zdejší největší chráněnou mořskou rezervací. Existují zvěsti, že v roce 1937 zde letkyně Amelia Earhartová narazila na jeden z ostrovů.

Papahanaumokuakea Marine National Monument

Jedná se o chráněnou oblast ze státu Hawaii, která je na seznamu světového dědictví USA. Tento Národní památník se skládá z deseti ostrovů a atolů ze Severozápadu Havajských ostrovů. K obdivování je zde na 7000 druhů živočichů, včetně ohroženého tuleně havajského.

Great Barrier Reef Marine Park

Velký bariérový útes se pyšní největší skupinou korálů a exotických živočichů. Tato chráněná oblast byla vytvořena, aby ochránila velkou část Australského velkého bariérového útesu. Pokud byste chtěli navštívit tuto oblast, budete potřebovat povolení na všechny různé aktivity, navíc zde budete pod přísným dohledem.

Kavango-Zambezi Transfrontier Conservation Area

Tato oblast pokrývá část afrického kontinentu včetně Angoly, Botswany, Namibie, Zambie a Zimbabwe. Jsou zde zapsány také Národní parky: Chobe, Hwange, Okavango Delta a Viktoriiny vodopády. Oblast byla navržena tak, aby podporovala cestovní ruch skrze hranice a umožnila tak migraci spoustě druhů živočichů.

Galapagos Marine Reserve

Ostrov Galapagos se nachází 1 000 kilometrů od pobřeží Ekvádoru a jeho chráněná oblast je největší mořskou rezervací v této rozvíjející se zemi a zároveň druhou největší na světě. Je domovem pro mnoho vodních živočichů jako jsou žraloci, velryby, želvy, rejnoci a ostatní vzácné druhy. To zejména proto, že toto místo je směsí teplých a horkých proudů sladkovodní a mořské vody. Dokonce i Charles Darwin zde vzácné druhy studoval pro svou knihu Teorie evoluce.

Great Limpopo Transfrontier Park

V zemi Mozambiku, Jižní Africe a Zimbabwe se rozpíná park, který se neustále rozrůstá. Jeho rozloha 99 800 kilometrů čtverečních se skládá z deseti různých Národních parků a rezervací, a to včetně Národního parku Banhine, Kruger a Limpopo. Žije zde velká škála divokých zvířat jako jsou sloni afričtí, žirafy, leopardi, levharti, hyeny a mnoho dalších.

Air and Tenere Natural Reserve

V Nigérii se nachází zachovaná oblast, která byla zařazena mezi místa světového dědictví UNESCO. Chráněná oblast se rozprostírá po východní části pohoří Air a některých západních úseků pouště Tenere. Skládá se z přírodní rezervace a přísné oblasti vzácné svatyně.

Wrangell-St. Elias National Park

Nyní se přesouváme na jižní část Aljašky, kde nalezneme Národní park, který je majetkem USA a je také zapsán mezi památky světového dědictví UNESCO. Navíc je součástí Mezinárodních biosférických rezervací. Jedná se o největší Národní park Spojených Států a svou rozlohou 53 321 kilometrů čtverečních je větší než devět amerických států dohromady. Na jeho území, kromě devíti nejvyšších hor v USA, nalezneme také Mt. St. Elias – druhou nejvyšší horu Kanady a USA.