Barvy růží a jejich významy

Den svatého Valentýna, nebo také svátek zamilovaných, se kvapem blíží. U nás si tento den získává rok od roku čím dál tím větší oblibu. A čím jiným svou něžnou polovičku potěšit, než kyticí růží? Mnoho lidí však neví, že i květiny mluví svou vlastní řečí, a to právě skrze barvy. Jaké druhy růží jsou tedy u nás k dostání a jaký mají význam? 

ČERVENÁ

Červená nebo rudá růže je tou nejčastěji kupovanou a její význam je většině lidem znám. Červená barva vyjadřuje snad ve všech kulturách lásku, žár a vášeň. Tato barva také podněcuje sexualitu a energii.

ŽLUTÁ

Další často darovanou růží je ta se žlutým zbarvením. Žlutá v tomto případě charakterizuje přátelství a platonickou lásku. Také vyjadřuje radost nebo přání k brzkému uzdravení. Žlutá růže je vhodný dar ženě od ženy. Je vyjádřením přání štěstí. Dříve se dával žluté barvě také přívlastek žárlivosti. Muž tak vyjadřoval, že si ženu hlídá.

BÍLÁ

Bílá růže je symbolem čistoty, nevinnosti, úcty, pravdy, míru a věrnosti. Charakterizuje skutečnou lásku k druhé osobě. Není tak náhoda, že se velmi často používá do svatebních kyticí. Stejně tak i krémově zabarvené růže.

ORANŽOVÁ

Oranžová růže vyjadřuje přechod mezi žlutou a červenou růží. Muž tak dává najevo, že má zájem o něco víc, než jen o přátelství. Také vyjadřuje nadšení a touhu.

HNĚDÁ

Růže, které jsou tmavě oranžové, žluté, skoro až do hněda, mohou vyjadřovat žárlivost a zlobu. Jsou symbolem vlastnictví.

RŮŽOVÁ

Růžové růže v sobě mohou ukrývat více významů, a to prostřednictvím odstínů. Světlejší odstíny jsou známkou elegance, ženskosti, jemnosti, noblesy a rafinovanosti. Opěvují ženskou krásu a půvab. Jsou vyjádřením lásky, ale spíše té romantické než vášnivé. Tmavší odstíny pak můžou dávat dotyčnému najevo, že ho obdivujeme nebo mu děkujeme. Jsou symbolem uznání a vděčnosti.

FIALOVÁ A MODRÁ

Fialový a modrý odstín růží u nás není až tak běžný. Mohou ale vyjadřovat pocit stability a jistoty ve vztahu. Muž jimi může také vyjádřit spokojenost s vaším konáním a s věrností.

ZELENÁ

Zelená růže je symbolem štěstí a naděje. Pokud si jí darují přátelé, dávají najevo svou podporu a pomoc. Pokud ji vybere partner, může zelenou barvou dávat najevo svou neústupnost a vytrvalost.