Jak opticky zvětšit interiér?

Otázku, jak opticky zvětšit interiér, si určitě kladl každý, kdo někdy zakusil bydlení od bytů velikosti 2+1, až po bydlení v jednom pokoji. Myšlenka, že máte tolik věcí a tak malý prostor, ve kterém se nebude dát „dýchat“, Vám nahání hrůzu. Ale proč? Vždyť prostor se dá zvětšit opticky, a tak se rozhodně dusit nebudete!

Světlé barvy jsou základ

Malá místnost, vymalovaná na bílo, bude rozhodně působit vzdušněji než místnost s červenými zdmi. Určitě se nedá říct, že by tu nebyl prostor pro barvy, ale musíte dbát na to, aby byly světlé. Třeba taková nadčasová šedá, která je teď v interiérech opravdu moderní. Ani takové pastelové barvy nejsou špatným nápadem, ovšem musíte opravdu vychytat odstín. Pokud tedy zvolíte variantu světlých barev, neboť se nechcete plně držet bílé, nechte bílý alespoň strop. Prostor pak bude působit vyšším dojmem.

Do módy, co se interiéru týče, se momentálně hodně vrací cihlové stěny. Pokud jste vždy o takovém koutku, stěně, nebo rovnou celé místnosti snili, nemusíte se bát. Různé tapety i plastické napodobeniny cihel, které unese i opravdu tenká stěna, se dnes vyrábí nespočet i v bílých či jiných světlých barvách.

V malém prostoru, který se snažíte opticky zvětšit, je důležité, neskončit s vhodným výběrem barev už u stěn. Musíme také myslet na podlahu, neboť ta dokáže udělat stejné zázraky jako strop. U podlah se musíme především zaměřit na to, aby nepřekypovala vzory. Ani velkými, ani malými – nejlepší je hodně jednoduchá podlaha. Nezáleží, zda vybíráte koberec, plovoucí podlahu nebo dlažbu.

Nábytek

Stěny, strop a podlahu máme, co s nábytkem? Opět je důležité myslet na barvy, ovšem zde hraje roli i úložný prostor. Snažte se mít co nejméně otevřených vitrín. Čím více uzavíratelných komod mít budete, tím více věcí můžete „schovat,“ a tak nebude Vaše bydlení působit přeplácaným dojmem.

Úložný prostor

Poslední odstavec jsme věnovali úložnému prostoru, tak u něj ještě chvilku zůstaneme. Abyste mohli co nejvíce věcí uklidit do komod, skříní a různých dalších míst, které k tomu slouží, budou se Vám hodit vakuové pytle. Oblečení, na které není sezóna, ložní prádlo a přikrývky pro návštěvy snadno uklidíte a nebudou Vám zabírat zbytečně moc místa. O to méně věcí bude na očích a díky tomu nebude prostor působit pohlcený věcmi. A můžete si hrát na minimalistu!

Světlo

Pokud Váš byt, či pokoj, není dostatečně prosvětlený denním světlem, hodně tomu pomohou výše zmiňované barvy. Ale určitě nějaké světlo do místnosti přichází, a tak je nezbytné zmínit, že mu musíte dát průchod, dovolit mu se k Vám dostat. Nezahalujte proto okna do tmavých závěsů, které nepropouští žádné světlo. Existují závěsy, které Vám poskytnou soukromí, a zároveň nepohltí přirozené světlo.

Při setmění můžete upřednostnit bílé světlo před typicky žlutým. Evokují pocit denního světla.

Zrcadla

Takové přirozené denní světlo podpoří i zrcadla. Pokud umístíte zrcadlo tak, že bude skvěle odrážet světlo do nejtmavšího kouta místnosti, máte vyhráno. A navíc zrcadlo je jednou z možností, jak perfektně zvětšit místnost – alespoň tedy opticky.

Tak s chutí do toho!