5 věcí, které je potřeba zařídit při plánovaní dovolené se psem

Pokud se rozhodnete vzít s sebou svého pejska na dovolenou nenechejte nic náhodě a vše včas zařiďte. Jak hotely, doprava tak i veterinární záležitosti. Je nejlepší začít dovolenou plánovat a zařizovat už pár měsíců předem. Záleží také jestli jedete do země EU nebo mimo.

Pas a čip

Stejně jako my, i náš pejsek potřebuje pas. On ho ovšem potřebuje pro vycestování i po zemích EU. Na dovolené ho noste při sobě, můžete s ním prokázat, že váš pejsek je očkovaný. Pas pořídíte u vašeho veterináře a nahradí vám očkovací průkaz. S pasem vám veterinář dá i čip, který je také nutný pro cestování se psem.

Očkování proti vzteklině

Země EU většinou vyžadují jen očkování proti vzteklině. Pro jistotu si ale požadavky konkrétní země najděte třeba na stránkách státní veterinární správy nebo se poraďte se svým veterinářem. Je třeba se vždy předem připravit. Dejte si také pozor na datum očkování. Pokud očkujete pejska a potom pořídíte pas, očkování tím ztrácí platnost. Očkování musíte mít vždy zaznamenané v pasu. Země mimo EU požadují víc veterinárních záležitostí a je třeba je zařizovat už pár měsíců před výjezdem.

Hotel

Samozřejmostí je zjistit v jakém hotelu se můžete ubytovat se psem a nejlépe pokud jedete k moři, kde se pejsek může koupat a kde ne. Také jestli musí být na vodítku po celou dobu a kam si vzít i náhubek. Někde vás s pejskem nepustí, jinde vás přivítají s úsměvem. Velice oblíbené destinace pro dovolenou se psi je Chorvatsko nebo Itálie, kde najdete i psí pláže.

Doprava

Pokud se rozhodnete letět letadlem, zarezervovat byste si ho měli s předstihem. V letadle je omezený počet míst pro zvířata a můžou být rychle zaplněna. Cestování autem je jistota, můžete si zastavit, kdy chcete a kde chcete. Nezapomeňte ale, že i pes v autě musí být zajištěný. Můžete ho převážet v přepravce v kufru, nebo ho mít na zadních sedadlech připoutaného pomocí postroje a popruhu.

Potřeby pro psa

Nezapomeňte zabalit lékárničku jak pro sebe tak i pro vašeho pejska. Vezměte mu jeho oblíbenou hračku, aby se cítil lépe při pobytu. Zabalení jídla je samozřejmostí a nezapomeňte ani na dostatek vody na cestu. V horkých dnech můžete psovi pořídit i chladící deku.