10 tipů, jak se učit a něco se naučit

Tipy a rady jak se správně učit často vyhledávají žáci a studenti po celém světě. Potřebovat je však můžete i v době, kdy zrovna nic nestudujete. Třeba nastupujete do nové práce, kde vám naloží plno nových předpisů na naučení. Nejhorší ze všeho pak je, když na učení máte málo času a žádný systém. To můžete dnes změnit. Nejen studentům přinášíme 10 skvělých tipů na učení.

1. Projděte si celý obsah látky, který se musíte naučit

Tak a je to tady, dostali jste se do nového zaměstnání. Jenže abyste se v něm udrželi, musíte se toho hodně naučit. Možná i vykonat závěrečnou či ověřovací zkoušku. Dostali jste hromadu materiálů, odkazů a rad, kde všude se podívat. A proto první co udělejte je to, že všechny ty materiály si hezky projdete. Nejprve se nic neučte. Jen je čtěte, abyste získali povědomí, o čem celá vaše zkouška je. A kolik na to přibližně potřebujete času. Až budete vědět, co ve všech materiálech píšou, můžete si témata systematicky rozčlenit do menších okruhů. Učení vám půjde snáz.

2. Nashromážděte veškerý potřebný materiál

Špatně se vám bude učit z toho, co nemáte. Proto si co nejrychleji vše sežeňte. Hodně věcí bude v elektronické formě. Pro vás pak bude nejlepší si je vytisknout a mít to fyzicky v ruce. Do vytištěných papírů si pak můžete dělat poznámky. Samozřejmě nejdříve se zeptejte, zda materiály zůstanou vám, nebo je budete muset vracet.

3. Nebraňte se přednáškám a školením

Existuje-li možnost nějaké přednášky či školení, kde by vám téma více přiblížili, nebraňte se tomu. Právě tam vám mohou vysvětlit nejasnosti či vás více uvést do tématu.

4. Seznamte se s někým, kdo už stejnou zkoušku před vámi absolvoval

Hodně pomůže, když potkáte někoho, kdo podobnou zkoušku absolvoval, oslovíte ho a zeptáte se na průběh. Většina takových vám ochotně poradí, na co se zaměřit.

5. Zjistěte svou nejlepší dobu pro učení

A už jsme u samotného učení. Pokud jste se dlouho už nic neučili, bude pro vás těžké opět zasednout ke knížkám. Stejně tak bude těžké si pro učení najít čas v nabitém harmonogramu dni. Je zbytečné sedět nad knihami pozdě večer, když už usínáte. Stejně tak je zbytečné trýznit se ranním vstáváním, když se na učení stejně nebudete soustředit. Tohle je velmi individuální, a proto si sami určete, kdy je vaše nejlepší doba na učení. Může to být třeba dopoledne, když jsou všichni ve škole a v práci.

6. Najděte si v učení svůj systém

Mít systém v učení je velmi důležité. Klidně si učení naplánujte. Rozložte si dobu na učení do menších celků. Řekněte si, co všechno se musíte naučit za jeden týden.

7.Běžte nakupovat do papírnictví

U nakupování se od učení nejen odreagujete, nýbrž v papírnictví seženete řadu skvělých pomůcek. Složky, bloky na poznámky, zvýrazňovače, barevné propisky. To vše vám pomůže v tom, abyste se učili snáz.

8. Nenechte se ničím rozptylovat

A když říkáme ničím, myslíme opravdu ničím. Když vypnete mobil na dvě hodiny, nikomu tím určitě neublížíte. Když jednou neuklidíte, také se nic nestane. Důležité je dobu pro učení co nejvíce využít. Proto se rozptylovat nenechte ani hladem. Ještě dříve, než k učení zasednete si připravte něco dobrého na zub.

9. Naučené věci si průběžně opakujte a osvojujte

Je důležité ověřovat si, co jste se naučili a zapamatovali. Pomůže, když si na čistý arch papíru v průběhu učení napíšete otázky na okruhy, které později použijete k zopakování.

10. Hlavně se neučte nic nazpaměť

Vůbec nejhorší co můžete u učení udělat je, když se věci učíte otrocky nazpaměť. Nedělejte to, těžké a dlouhé odstavce převeďte na svá slova.

Říká se, že učení není pro každého. Když si však osvojíte předchozích 10 tipů, určitě se vám bude učit snáze.