Zero waste pro začátečníky

Pojem zero waste používáme, když popisujeme životní styl, ve kterém je prioritou redukování odpadu. Zájemce o takový životní styl může ale na začátku odradit ohromné množství informací a tipů, které najdou v odborné literatuře nebo na internetu. 

Zero waste životní styl nedbá jen na recyklaci odpadů, snaží se i aktivně zabraňovat tomu, aby nějaký odpad vůbec vznikal. Řada zero waste potravin, nápojů a kosmetiky je balena do skleněných obalů, které jsou vratné. Skleněné obaly se taky dají snadno recyklovat a najdou opakované využití v domácnosti.

V zero waste začátcích je vhodné začít s malými změnami, jelikož náhlé velké změny můžou začátečníky vyčerpávat a odrazovat. Pojďme se tedy podívat na to, jakými malými kroky můžeme začít naše bezodpadové snažení.

Vlastní láhev na pití

Máme štěstí, že žijeme v zemi, kde je pitná voda dostupná úplně všude. Proto nám nic nebrání v doplňování vlastní láhve. Můžeme si vybrat z různých materiálů – sklo, nerez nebo plast. V dnešní době máme na výběr ze spoustu typů a designů, takže si každý vybere tu svou.

Vlastní taška na nákupy

Nahradí různé igelitové tašky. Skvělými možnostmi jsou tašky plátěné, které jsou dostupné v různých barvách a velikostech. Další možností je pořízení klasické síťovky, která se přizpůsobí různým tvarům nakupovaných výrobků, proto se po čase nevytahá jako plátěná taška.

Pytlíky na pečivo, ovoce a zeleninu

Jednorázové igelitové sáčky jsou také velmi neekologické. Lepším řešením jsou papírové pytlíky, které už nabízí řada supermarketů. Z těch ale také vzniká spousta odpadů, proto se začínají používat lepší varianty. K dostání jsou pytlíky látkové, které se prodávají v různých velikostech a s praktickou šňůrkou na stáhnutí. Další možností je vyrobit si vlastní pytlíky ze zbytků látek nebo starých záclon.

Rychlé občerstvení

Většina takových řetězců používá jednorázové obaly, příbory i brčka. I tomuhle se dá předejít, pokud se chcete rychle najíst na cestách. Stačí u sebe nosit vlastní uzavíratelnou krabičku, kovový nebo bambusový příbor, kovové brčko a vlastní termo hrnek. Některá rychlá občerstvení dávají zákazníkům s vlastními obaly slevu na nákup, takové ekologické snažení tedy může ulevit nejen naší planetě, ale i vaší peněžence.