Zázrak jménem zelí

Hlávkové zelí je zeleninou používanou odpradávna. To doslova. Tuto brukvovitou zeleninu totiž zřejmě znal již člověk v době bronzové. Pro své chuťové vlastnosti, a hlavně množství vitamínů se hojně pěstovalo již v antice, ve starověkém Řecku bylo zelí lékem na imunitu a v Římské říši bylo považováno dokonce za všelék. Zelí je doopravdy vitamínovou bombou. Obsahuje velké množství vitamínu C, K a B6, kyselinu listovou, minerály jako síru, mangan, vápník a draslík. Několik listů syrového zelí denně vás udrží ve výborné kondici, zároveň se vám vyhnou nemoci obloukem.

Vitamínu C více než v citrusech

Hlávkové zelí obsahuje až 490 mg vitamínu C na kilogram, což je více než v některých citrusových plodech nebo exotickém ovoci. Právě pro velké množství vitamínu C bylo v minulosti využíváno jako lék na boj s chřipkou, angínou i kurdějemi. Kromě značného množství vitamínu C obsahuje vitamín K, který hraje důležitou roli při srážení krve, zároveň podporuje správnou činnost jater a pomáhá udržovat zdravé kosti. Ostatní minerály působí jako antioxidanty a detoxikují organismus, současně mají regenerační účinky při únavě.

Zelí je ideální při dietě

Snažíte se zhubnout? Hlávkové zelí je ideální pomocník, 100 g syrového zelí totiž obsahuje pouze 26 kalorií a zároveň obsahuje 2,4 gramů vlákniny. Právě vláknina v kombinaci s obsaženou vodou v zelí blahodárně působí na trávicí trakt a pomáhá předcházet zácpě. Je vhodné konzumovat listy zelí nastrouhané a doplnit jimi připravený zeleninový salát. Tím se podporuje pravidelnost stolice a odcházení toxinů z těla, což je vhodné nejen při dietě. Zelí nepomáhá jen zredukovat tělesnou hmotnost, ale účinně dokáže bojovat i s rakovinou, chronickými a kardiovaskulárními chorobami.

Při chřipce i na pleť

Zelí pomáhá zevnitř i zevně. Při chřipce pomáhá inhalace silic zelí. Stačí nastrouhat čtvrt kila zelí, zalít vroucí vodou a pod ručníkem inhalovat. Ze zelí lze vymačkat také šťávu, kterou je vhodné při chřipce nebo nachlazení smíchat s medem a po doušcích pít během celého dne. Krásně uleví průduškám a usnadní vykašlávání, při bolestech v krku je možné šťávu i kloktat. Pro krásnou pleť bez akné si naopak připravte pleťovou masku ze zelných listů. Rozdrťte listy na kaši, vymačkejte šťávu. Kaši smíchejte se žloutkem, zakápněte olivovým olejem a naneste na obličej. Po 15 minutách smyjte vlažnou vodou. Síra v zelí dokáže, že pleť bude krásně čistá a vypnutá. Při pravidelné zelné kosmetické kúře dokonce dojde k dlouhodobému zvláčnění pokožky a vyhlazení vrásek.