5 způsobů, jak rychle zatočit se stresem

Práce, škola, rodina, domácnost a spousta dalších všedních starostí způsobuje, že se často cítíme přetížení a pod tlakem. Ačkoliv jde o přirozenou část každodenního života, někdy nám zkrátka ten shon přeroste přes hlavu a následný stres zaviní únavu a odkládání povinností, které se začnou hromadit. Proto je důležité se naučit, jak stres zredukovat, aby nás zcela neovládl a neparalyzoval.

Nádech, výdech

Ano, trochu klišé, ale tato technika je nejúčinnější první pomoci při stresové situaci, kdy už myslíte, že se zhroutíte. Zkrátka se na chvíli zastavte, zavřete oči a třikrát se zhluboka nadechněte. Představte si malý výtah, jenž vám jede nahoru od žaludku ke krku s každým nádechem, a pak s výdechem dolů. Soustřeďte se jen na to, aby se pomocí vašeho dechu výtah pohyboval pomalu, plynule a bezpečně. Může to znít sice hloupě, ale toto rychlé cvičení vás okamžitě zklidní.
Dechová cvičení lze ovšem praktikovat i na „vyšším“ levelu, například cvičením jógy či meditací. Mnohé studie uvádí dlouhodobé snížení stresu a úzkosti díky těmto dechovým cvičením. Stáhněte si aplikaci, najděte online video nebo se přihlaste na kurzy s kamarádkou.

Procházka přírodou

Pokud se potýkáte se stresem a úzkostí, nejlepším místem pro občasný únik je matka příroda. Mnohé studie nasvědčují tomu, že pobyt v lese, parku či u vody výrazně zlepšuje náladu a snižuje hladinu kortizolu – stresového hormonu. Kromě toho, chození je skvělý způsob spalování kalorií. Už jen hodina denně vám poslouží coby účinné cardio. Nenechte se odradit ani deštěm a špatným počasím! Popadněte holínky, pláštěnku a vyrazte si pročistit hlavu.

Dopřejte si doušek

Ačkoliv je lákavé sáhnout po šálku kávy nebo skleničce vína, když máme menší „krizi“. Avšak kofein a alkohol na pravidelné bázi naopak podporují pocit stresu a napětí. Místo toho si tedy dopřejte spíš šálek bylinkového čaje. Například heřmánek se už po staletí používá pro zklidnění těla i mysli. Kromě odlehčení od vašich starostí se tato bylina postará i o některé fyziologické problémy díky svým antibakteriálním účinkům. Kupříkladu zánět v krku, střevní potíže či znečištění pleti.

Vypište se

Mnozí z nás si jistě zapisovali svá tajemství a myšlenky do deníčku, když jsme byli mladí a nevěděli přesně, co si s nimi počít. Zapisovaní svých emocí v dospělosti nám ovšem může velmi pomoci vidět věci jasně a utřídit si myšlenky. Nemusíte si vést deník poctivě každý den a zapisovat, co jste měli k obědu. Pokaždé ale, když se cítíte pod tlakem nebo vás cokoliv trápí, sedněte si a sepište, jak se v dané cítíte a co to způsobilo. Jestli se potřebujete pro něco rozhodnout, seznam „Pro a proti“ vám umožní učinit fundované rozhodnutí.

Svěřte se

Ať už se potýkáte s problémy v práci, v rodině či vás trápí těžké období s partnerem, vždy vám pomůže se se svými starostmi svěřit. Zajděte na kávu nebo oběd s kamarádkou, která vás vyslechne
a nabídne jiný úhel pohledu.
Ne nadarmo se říká, že maminka ví všechno nejlíp. Ačkoliv vás rodiče se svými moudry v mládí často možná až otravovali, jedno se jim musí nechat: většinou mají pravdu. Životní zkušenosti našich rodičů a prarodičů nám mohou dobře poradit jak s profesním, tak s partnerským životem. Pokud ovšem potřebujete konstruktivní řešení vaší situace, nebojte se obrátit na odborníka.

Udělejte si čas jen pro sebe

Ve víru stresu a shonu všech povinností je občas těžké, najít si pár hodin jen pro sebe, kdy prostě vypneme a děláme věci, které nás naplňují a pomáhají odpočívat. Vyhraďte si tedy jedno odpoledne a věnujte se jen sobě. Ty emaily můžete vyřídit den předem, telefon můžete nechat vypnutý, prádlo vyprat zítra… pokud chcete být opravdu produktivní a stihnout vše, co máte v plánu, tak tělu zkrátka trochu toho odpočinku dopřát musíte.

Jděte na procházku do přírody, kupte si novou knihu a sedněte si do oblíbené kavárny nebo si jen sedněte nad horkou kávou, poslouchejte muziku a sledujte lidi kolem sebe. Všímejte si maličkostí. Pokud je hezky, vyrazte na kolo nebo na kolečkové brusle do části města, kde jste ještě nebyli. Uvařte si vaše oblíbené jídlo a koukněte na váš oblíbený film či seriál sami. Počasí vám nepřeje? Dopřejte si horkou lázeň a udělejte si zkrášlovací večer. Naneste novou pleťovou masku, udělejte si manikúru a pedikúru – nebojte se experimentovat s barvami a ornamenty. Nezapomeňte však vypnout svůj telefon nebo alespoň deaktivovat aplikace sociálních sítí, ať se můžete věnovat jen a pouze sobě.

Rychlé tipy na závěr:

  • Dopřejte si horkou koupel a jděte spát brzy. Nic nepomůže tak, jako dobrý odpočinek.
  • Jezte zdravě a pravidelně. Mlsání si schovejte na zvláštní příležitosti. Dopřejte tělu dávku vitamínů v podobě ovoce a zeleniny.
  • Vděčnost – myslete na věci a lidi, za které jste rádi.
  • Pokud se vám zrovna nedaří v práci či ve škole, vzpomeňte si na své dřívější úspěchy a připomeňte si, kolik překážek jste už v minulosti překonali.
  • Zkuste něco nového – přečtěte si novou knihu, zajděte do cizokrajné restaurace, jděte na kurz cizího jazyka či tance nebo obnovte starého koníčka.
  • Cvičte! Nejlépe venku či s přáteli.