Závislost na cukru a jak se jí zbavit

Cukr se nachází v mnoha potravinách a je téměř nemožné se mu vyhnout. Látka dopamine obsažená v cukru působí skoro jako droga, po které je nám dobře a nechceme s ní přestat. Lidé si vytvářejí emocionální nebo psychickou závislost na sladkých potravinách a nápojích a tato skutečnost je vážným důvodem k obavám. Rizikem nadměrného požívání cukru jsou zdravotní problémy jako obezita či cukrovka. Mezi nejčastější příznaky závislosti na cukru mohou patřit bolesti hlavy, pocit únavy, chuť k jídlu, bolesti svalů, nevolnost, nadýmání a dokonce nespavost.

Jak se tedy závislosti na cukru zbavit?

1. Jezte opravdové jídlo

Prvním důležitým krokem, jak se zbavit závislosti na cukru, je jíst opravdové jídlo. Opravdovým jídlem je myšleno jídlo připraveno z kvalitních a čerstvých surovin.  Vyhněte se fast-foodům a baleným jídlům, ve kterých nevíte, co doopravdy je.

2. Řiďte se pocitem hladu

Mnoho diet představuje to, že lidé by měli jíst přesný počet jídel za den. To ale neplatí, pokud sami nemáte pocit hladu. Jezte pouze, když máte hlad, řiďte se svým vlastním tělem.

3. Vyhněte se slazeným nápojům

Nejjednodušší a nejrychlejší forma, jak přijmout mnoho cukru, je skrze ochucené slazené nápoje. Vyhněte se slazeným bublinkovým limonádám, ale i čajům a kávě, do které se cukr přidává. Pijte hlavně dostatek vody.

4. Zredukujte stres

Když jste ve stresu, zdraví těla se dost často zhoršuje. A často lidí si pomáhá se stresem prostřednictvím příjmu cukru, který nám přivodí příjemný pocit a pomůže nám zapomenout na stres. Relaxací, jógou či meditací pomůžete zahnat hlad a snížit chuť na cukr.

5. Zvyšte příjem vitamínu D

Skoro 50 % naší populace má nedostatek vitamínu D. To přispívá k obrovským zdravotním problémům, včetně abnormálně vysokého apetitu. Vitamín D pomáhá k přírodnímu potlačení této nepřirozeně vysoké chuti k jídlu.

6. Zlepšete svůj spánek

Pokud spíte za noc méně než 8 hodin, může vás to přimět sníst více kalorií. Důvodem je to, že jste z kratšího spánku nezískali dostatek energie, a to vás nutí k tomu ji získat jinde. Zlepšete svůj spací režim, a i to může pomoci.

7. V každém jídle více proteinů

Přidejte bílkoviny do každého jídla. Zahrňte vejce, ořechy, semena, ryby, nebo kuře. Zahrnutí zdroje bílkovin, jako je maso, drůbež nebo ryby, do vašich jídel může pomoci zabránit chuti na cukr.

8. Pravidelně cvičte

Pravidelný pohyb je přínosný pro naše zdravý z obecného hlediska. Každodenní cvičení dodá vašemu tělu způsob, jak spálit přebytečný cukru v krvi. Jděte na procházku, protáhněte se u stolu nebo si venku hrajte se svými dětmi, to vše se počítá.

Závislost na cukru lze zlomit.  To neznamená, že už nikdy nebudete jíst nic sladkého, ale porazit tuto závislost dává kontrolu nad touhou po sladkém a nad svým zdravím. Cukr s mírou není škodlivý, mnozí to však přehánějí. Změňte to!