Výhody žebříkových radiátorů

Klasické deskové radiátory, jak je známe, pomalu ustupují podlahovému topení. Někteří uživatelé ale tvrdí, že teplo vycházející z podlahy víří prach a není vhodné pro alergiky. Zde se nabízí vhodná alternativa v podobě žebříkových radiátorů zejména do koupelen a dalších vlhkých místností.

Žebříkové radiátory neslouží pouze na vytápění, ale plní i další funkci. Pohodlně usuší osušky i ručníky a může být i zajímavým designovým prvkem v interiéru. Při výběru žebříkového radiátoru je nejdůležitější účel jeho použití. Před zakoupením radiátoru je tedy důležité vědět, k čemu bude prioritně sloužit. Od toho se pak odvíjí tepelný výkon, jakým žebříkový radiátor disponuje, ale i materiál, ze kterého je daný žebříkový radiátor vyroben.

Vytápění místnosti

Pokud má žebříkový radiátor sloužit k vytápění místnosti, je třeba nejprve spočítat jeho požadovaný tepelný výkon. Na ten navazuje mnoho ovlivňujících faktorů. Zejména kvalita zateplení objektu, jak nám těsní okna, či o jaký jde typ místnosti. Potřebný tepelný výkon by vám měl raději vypočítat projektant. Standardně se vychází přibližně z hodnoty 40 až 50 W na 1 m³ vytápěného prostoru. Důležité je vědět, jaký maximální rozměr radiátoru vám umožní daný prostor. Pokud bude sloužit zejména k sušení ručníků, je třeba si uvědomit, kolik členů domácnosti na něj bude svůj ručník umisťovat.

Typy žebříkových radiátorů

Je třeba také zjistit, jaký způsob připojení radiátoru potřebujeme. Žebříkový radiátor může být s teplovodním, elektrickým nebo kombinovaným vytápěním. Výhodu kombinovaného vytápění oceníte zejména v nevytápěné sezóně během chladnějších měsíců v roce. Tehdy si lze radiátor zapnout třeba na elektrické vytápění a svou koupelnu důkladně prohřát nezávisle na jiných místnostech. Na trhu je v současné době široká nabídka žebříkových designových radiátorů v různém tvaru, barvě i použitém materiálu. Zajímavé jsou chromové radiátory nebo radiátory vypadající spíše jako obraz.

Udržujte radiátor v kondici

Aby radiátor plnil své funkce a měl dlouhou životnost, je třeba se o něj pravidelně starat. V první řadě jde o odvzdušnění, které se provádí také u žebříkových radiátorů na začátku topné sezóny. Radiátor vám pak poskytne maximální tepelný výkon. Při odvzdušňování chraňte okolí ventilu zakrývací fólií, aby vystřikující voda neznečistila stěnu, nábytek či koberce. Na radiátory používáme pro obnovení vzhledu barvu s antikorozními vlastnostmi a do vlhkého prostředí i vodě odolnou. Barva na radiátor je také odolná vůči vysokým teplotám a zažloutnutí, je vhodná pro aplikaci v interiéru a po nanesení na povrch radiátoru nezapáchá.