Vši – proč se o nich nemluví a jak na ně!

Znáte to, dítě přijede z tábora a neustále se drbe na hlavě. Jakmile tohle zbystříme, okamžitě je nám jasné, že naše dítě navštívili vši. Není to nic příjemného, co si budeme povídat, ale pokud víme jak na ně, hravě se jich dokážeme zbavit.

Proč je to neustále choulostivé téma?

Většina lidí si myslí, že vši se vyskytují u člověka, který nedodržuje správnou hygienu. Proto, objevíme, že má dítě vši, tak se to snažíme co nejvíce ututlat, aby se na nás okolí nedívalo skrz prsty. Avšak tohle je opravdu omyl, který je nutno vyvrátit. Ne nadarmo se tenhle lezoucí cizopasník jmenuje Veš dětská. Vyskytuje se hlavně u dětí, které si tuhle malou potvůrku nevědomky předávají tím, jak si spolu hrají, mají hlavy u sebe, zkouší si čepice apod. Pokud má dítě vši, bohužel, mělo smůlu, není potřeba v tom něco hledat.

Jak se í můžeme zbavit?

Je několik rad, jak se vší zbavíme, na každého funguje něco jiného.

  1. Jako úplně první krok bychom měli lezoucí vši z vlasů vyčesat. Je to asi 5 mm dlouhý brouček, který se většinou vyskytuje na temeni hlavy a za ušima.
  2. Mezi další krok a nejčastější způsob, jak se jich zbavit je, že vlasy umyjeme speciálníšamponem proti vším z lékárny. Na trhu je spoustu druhů a je z čeho vybírat. Pak už stačí jen dodržovat postup daného šamponu.
  3. Pokud nejste příznivci chemie, můžete využít domácí „léčbu“. Tady budete potřebovat alkohol (vodka, slivovice apod.) a olej. Jednoduše se smíchá stejný díl alkoholu a oleje a všechno se nanese na vlasy, které zabalíme do fólie. Zhruba po třech hodinách sundáme.
  4. Kondicionér – taktéž velmi účinný. Doporučuji koupit nějaký levný a s množstvím opravdu nešetřit. Pak už jen nalijeme na vlasy, které zabalíme do ručníku a necháme působit přes noc.
  5. Zázrak jménem tea tree olej, znáte ho? Tak u tady této věcičky stačí, když si jej kápneme na prst a natřeme za uši nebo pár kapek nakapeme do obyčejného šamponu.
  6. Hlavní je, abychom vši a jejich potomstvo – hnidy neustále vyčesávali a ať už si zvolíme jakoukoliv formu, musíme se jich zbavit. K dostání jsou speciální hřebínky, které hnidy zachytnou.
  7. A na závěr nás čeká to nejtěžší a nepracnější – VELKÝ ÚKLID. Vši dokážou v prostředí bez vlasů přežít asi 18 hodin. Proto se jich musíme zbavit i doma. Musíme vyprat povlečení, oblečení a taktéž plyšáky, prostě všechny věci, kde by se mohly zdržovat. Nemají rády teplo, takže prát alespoň na 60°C. Nesmíme zapomenout na dezinfekci hřebenů, gumiček, sponek apod.

Už jen dodám jednu radu. Kontrolovat, kontrolovat a pořád vlasy kontrolovat. Nikdy nevíte, kdy přijde tento brouček na návštěvu.