Tipy, jak se ubránit nachlazení či chřipkám

S přicházejícím podzimem začíná i období, kdy každý druhý pokašlává, má rýmu nebo ho přemůže chřipka či angína. Deštivé a chladné dny k onemocnění přímo vybízí, ale nebojte, v dnešním článku se dozvíte, jak se nachlazení nebo chřipce ubránit a užít si tak procházky v barevném listí ve zdraví.

Oblékejte se

I přesto, že předpověď počasí hlásí vyšší teploty, nezapomeňte se teple obléci. Ráno bývá zima a prochladnutí právě vybízí k onemocnění. Můžete zvolit teplé šály, které odpoledne, když vyleze slunce, jednoduše hodíte do kabelky či jiné tašky.

Pijte teplé nápoje

Skvělým způsobem, jak se v chladných ránech či večerech ohřát a tak nedat možnost nemoci zaútočit na vás organismus, je pití čajů. Nejlépe pak volte čaje bylinkové, které mají další benefity pro vaše zdraví.

Zařaďte do svého jídelníčku med

Med je skvělá potravina, která také pomůže proti onemocnění a pokud už se necítíte fit, pomůže vám rychleji nemoc překonat. Můžete přidat do čaje, kdy med nahradí cukr, takže vám přinese další přínos. Pokud nemáte rádi slazené čaje, můžete přidat do ovesné kaše či jiných domácích dezertů místo cukru.

Med má antibakteriální vlastnosti, navíc je také silným antioxidantem, což znamená, že bojuje s volnými radikály ve vašem těle a tak podporuje vaše zdraví.

Zkuste smíchat med, vodu a skořici. Tato směs díky skořici ještě více obohatí vaše zdraví a pomůže se ubránit nemocem. Med se skořicí můžete vypít nebo opět přidat na nějaký vás sladký pokrm.

Zázvor

Zázvor má buď své zastánce nebo odpůrce. Ne každému jeho výrazná chuť chutná. Přínosem pro zdraví je ale pro každého, proto byste měli zázvor také zařadit do svého dne. Nejlepším způsobem, jak ze zázvoru vytěžit maximum, je připravit si z něho čaj. Zázvor stačí nastrouhat, zalít vroucí vodou, osladit můžete medem a dochutit citronem. Tato kombinace vás postaví na nohy!

Dále můžete zázvor přidat i do receptů, jako je například kuřecí směs se zázvorem a pórkem či do jiných masových směsí. Zázvor se také skvěle hodí do hokaido (dýňové) polévky.

Jezte ovoce

Rada, abyste jedli více ovoce, vás určitě nepřekvapí. Všeobecně je pro vás v tuto dobu důležitý přísun vitamínů, které najdete právě ve zmiňovaném ovoci. Jedním ze způsobů, jak získat vitamíny z ovoce, ale nemuset jíst ovoce celý den, jsou ovocné čerstvé šťávy. Můžete si připravit do láhve s vodou vymačkaný citron či pomeranč. Díky tomu nebudete muset myslet, kdy si sníst ovoce a jednoduše do sebe dopravíte vitamíny díky pití.

Citron je základ. Proto byste měli každý den vypít alespoň 2-3 sklenice vody s citronem, kdy můžete přidat med či třtinový cukr pro zlepšení chuti.

Vitamíny a minerály

Ovoce je sice skvělým zdrojem vitamínů, ale pro potřebu lidského organismu úplně nestačí. Navíc některé vitamíny či minerály jsou obsaženy jen v některých potravinách, které běžný člověk běžně do svého jídelníčku nezařazuje. Dalším úskalím je čerstvost ovoce a použité chemikálie, kdy většinou je ovoce dovážené, takže není tak čerstvé a ztrácí na své kvalitě. Také spousta vitamínů a minerálů je rozpustná pouze v tucích, kdy vám může s větší vstřebatelností pomoci Omega. Existuje řada skvělých doplňků stravy, kde naleznete jak omega tři mastné kyseliny, tak spektrum všech vitamínů i minerálů.

Odpočívejte

Pokud se od rána necítíte fit, neměli byste tělo přemáhat. Odpočinek a regenerace je důležitá. Jeden, dva dny nic nedělání vám může pomoci porazit chřipku či nachlazení rychleji, než když budete předstírat, že jste zdraví a potlačovat nemoc léky.

Vlezte si pod deku, zapněte svůj oblíbený film nebo si přečtěte knihu, mějte dostatek vitamínů a nezapomeňte na pitný režim a teplé čaje.

Držte se těchto tipů a prožijte tak klidné, podzimní dny ve zdraví.